A A A
drukuj

Poznaj swoje prawa:
Czy Polacy mogą się bezpłatnie leczyć za granicą?

Data publikacji: 2018.05.25 godz. 09:57

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4.8/5

Wielu Polaków wyjeżdzających za granicę, zaopatrza się przed wyjazdem w darmową kartę EKUZ. Trzeba jednak wiedzieć, że wspomniana karta nie gwarantuje bezpłatnego leczenia za granicą.

Fot: Kiedy Polak może się leczyć za darmo za granicą?

Z roku na rok, obserwujemy coraz większą mobilność naszych rodaków. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że na stałe za granicą przebywa około 2,0 - 2,5 miliona Polaków. Kolejne tysiące rodaków, co roku wybierają się na urlopowe wojaże. Wszystkie takie osoby powinny zainteresować się zasadami funkcjonowania służby zdrowia w kraju tymczasowego pobytu. Systemy medyczne w poszczególnych państwach, funkcjonują bowiem na różnych zasadach. Nawet osoba uczestnicząca w publicznym systemie opieki medycznej, nie zawsze posiada gwarancję leczenia bez jakichkolwiek dopłat. Z myślą o Polakach wyjeżdzających za granicę (m.in. podczas wakacji), w ramach kolejnego artykułu z cyklu „Poznaj swoje prawa” informujemy o uprawnieniach dotyczących leczenia na terenie krajów UE/EFTA.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Publiczna służba zdrowia nie wszędzie w UE jest bezpłatna
Kwestia leczenia za granicą jest szczególnie istotna dla osób, które przyjeżdżają do jakiegoś kraju tymczasowo i nie będą w nim objęte systemem publicznej służby zdrowia (dzięki opłacaniu obowiązkowych składek) lub systemem prywatnej opieki medycznej (np. na podstawie polisy opłaconej przez pracodawcę). W takiej sytuacji znajdują się między innymi polscy turyści. Będą oni musieli samodzielnie pokryć wszystkie koszty leczenia w publicznym lub prywatnym szpitalu albo wykorzystać prywatne ubezpieczenie turystyczne, jeżeli jakieś dolegliwości przytrafią się im w kraju nienależącym do Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu - EFTA (EFTA to Norwegia, Lichtenstein, Szwajcaria, Islandia). Tylko na terenie państw członkowskich UE/EFTA obywatel polski posiadający dodatkowo dowód ubezpieczenia w ojczystym kraju (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego - EKUZ), będzie traktowany tak samo, jak mieszkaniec danego państwa uczestniczący w systemie publicznej opieki zdrowotnej. Ten system wspólnotowego leczenia cudzoziemców jest oczywiście wzajemny. Na jego podstawie obywatel innego kraju UE/EFTA (np. Czech), płacący tamtejsze składki zdrowotne, po okazaniu karty EKUZ może za darmo leczyć się w publicznym polskim szpitalu (na takich samych zasadach jak rodzimy pacjent).

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Warto zdawać sobie sprawę, że system ustalony pomiędzy państwami należącymi do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), nie gwarantuje bezpłatnego leczenia w ramach publicznej służby zdrowia. Poszczególne kraje UE/EFTA mają bowiem prawo do samodzielnego kształtowania systemu publicznej opieki zdrowotnej. Jeżeli jakiś kraj (np. Niemcy) wprowadził opłaty za dzień pobytu w publicznym szpitalu, to obywatel innego państwa UE/EFTA nawet po okazaniu karty EKUZ będzie musiał uiścić opłatę za hospitalizację. Jest to kwestia związana z koniecznością równego traktowania cudzoziemców oraz rodzimych pacjentów.
W kontekście ograniczeń dotyczących karty EKUZ warto wspomnieć, że nie zapewnia ona prawa do świadczeń związanych z planowanym leczeniem. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą bezpłatnie wydaje Narodowy Fundusz Zdrowia, ma służyć jako pomoc dla polskiego obywatela w czasie nieprzewidzianych kłopotów zdrowotnych za granicą. 
Przejdź na drugą stronę i dowiedz się czego karta EKUZ nie obejmuje w krajach UE »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »