A A A
drukuj

Poznaj swoje prawa:
Podatek od darowizny auta lub mieszkania

Data publikacji: 2019.06.21 godz. 12:26

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
5.0/5

Mieszkanie albo auto można nabyć nie tylko poprzez zakup. Wiele osób otrzymuje taki wartościowy majątek w ramach darowizny. Rodzi to pewne obowiązki podatkowe.

Fot: Podatek od darowizn za nieruchomość lub mieszkanie

Darowizny dokonywane w gronie bliskich osb nie są czymś szczególnym. Czasami takie prezenty mają sporą wartość. Przykład stanowi chociażby mieszkanie albo używany samochód dla krewnego, który właśnie zdał prawo jazdy. Zadowolenie związane z takimi wartościowymi prezentami może szybko zniknąć, gdy fiskus upomni się o niezapłacony podatek. Właśnie dlatego obdarowane osoby powinny znać podstawowe zasady związane z podatkiem od darowizn. Istnieje możliwość zupełnego zwolnienia z takiego podatku, o ile obdarowany przez bliskiego krewnego dopełni odpowiednich formalności. Osoby, które zapomną o obowiązkach wobec fiskusa, niestety będą musiały zapłacić podatek o wartości aż 20% darowizny. Eksperci portalu eBroker.pl tłumaczą, jak można uniknąć takiej podatkowej kary i skorzystać ze zwolnienia dotyczącego darowizn.

Czasem obliczeniem i wpłatą podatku zajmie się notariusz
Zarówno darowizna auta jak i mieszkania, rodzi obowiązek podatkowy po stronie obdarowanego. Taki obowiązek jest związany z podatkiem od spadków i darowizn. Zasady wspomnianej daniny zostały uregulowane przez ustawę z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. 1983 nr 45 poz. 207).
Aktualne przepisy wskazują, że obowiązek podatkowy odnośnie darowizny powstaje z chwilą zawarcia umowy dotyczącej mieszkania (przed notariuszem) albo w dniu przekazania samochodu. Warto wiedzieć, że istnieje możliwość zawarcia notarialnej umowy darowizny auta. Niewiele osób decyduje się jednak na takie rozwiązanie, ponieważ wynagrodzenie notariusza (zwane taksą) jest relatywnie wysokie. Wyboru nie mają osoby przekazujące i otrzymujące mieszkanie w ramach darowizny. Wynika to z zasady, wedle której każda umowa dotycząca przeniesienia prawa własności nieruchomości, musi zostać zawarta w formie notarialnej (zobacz art. 158 kodeksu cywilnego).

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »
Jeżeli strony umowy darowizny wybrały formę notarialną, to obliczeniem i poborem podatku zajmie się notariusz. Wyjątek związany z płatnością podatku dotyczy sytuacji, w której istnieje możliwość wykorzystania zwolnienia podatkowego (kwoty wolnej od podatku albo zwolnienia nielimitowanego). Zasady takich zwolnień opiszemy w dalszej części naszego artykułu.


Darowizna od bliskiej osoby będzie mniej opodatkowana …
Możliwość skorzystania ze zwolnień podatkowych ma duże znaczenie, ponieważ podatek od darowizn jest relatywnie wysoki. Poziom wspomnianego podatku zależy od tego, do której grupy podatkowej kwalifikuje się osoba obdarowana. Grupy podatkowe obecnie wyglądają następująco:

  • grupa pierwsza (małżonek, ojciec, matka, dziadek, babka, pradziadek, prababka, syn, córka, wnuk, wnuczka, prawnuk, prawnuczka, pasierb, pasierbica, ojczym, macocha, brat, siostra, teść, teściowa, zięć, synowa) - najniższy poziom podatku i najwyższy poziom kwoty wolnej od podatku (9637 zł)
  • grupa druga (syn brata, córka brata, syn siostry, córka siostry, wnuk/prawnuk brata, wnuk/prawnuk siostry, wuj, ciotka, zstępni krewni i małżonkowie pasierbów, maż siostry, żona brata, brat męża, siostra męża, brat żony, siostra żony, małżonkowie rodzeństwa małżonków - np. mąż siostry żony, małżonkowie innych zstępnych krewnych - np. żona wnuczka) - średni poziom podatku i średni poziom kwoty wolnej od podatku (7276 zł)
  • grupa trzecia (inny członek rodziny lub osoba niespokrewniona) - najwyższy poziom podatku i najniższy poziom kwoty wolnej od podatku (4902 zł)

Konta oszczędnośœciowe z 18 banków. Porównaj oferty »

Jeżeli wartość darowizn od konkretnej osoby z danej grupy podatkowej nie przekroczy jednej z podanych powyżej kwot wolnych od podatku (9637 zł, 7276 zł lub 4902 zł), to nie ma potrzeby płatności podatku i składania deklaracji w urzędzie skarbowym. Warto pamiętać, że do kwoty wolnej wlicza się wartość rzeczy otrzymanych od danej osoby w ciągu pięciu lat poprzedzających rok otrzymania ostatniej darowizny.

Kwota wolna od podatku ma również inne znaczenie. Mianowicie podatek jest płacony tylko od nadwyżki sumy darowizn ponad tę kwotę wolną. Jeżeli taka pięcioletnia nadwyżka darowizn dla osoby z grupy trzeciej wynosi ponad 20 556 zł, to obdarowany zapłaci podatek wynoszący 2877 zł 90 gr i 20% od nadwyżki ponad 20 556 zł. W praktyce obliczeniem podatku od darowizny zajmuje się fiskus. Obdarowany musi natomiast w ciągu miesiąca od otrzymania darowizny dostarczyć do urzędu skarbowego formularz SD - 3 (o ile wcześniej poborem podatku nie zajął się notariusz). Osoby zamierzające zataić darowiznę, powinny pamiętać, że zobowiązanie podatkowe związane z darowaną rzeczą nie ulega przedawnieniu. Fiskus po wykryciu niezapłaconego podatku od darowizny zastosuje tak zwaną stawkę sankcyjną o wysokości 20%.
Przejdź na drugą stronę i dowiedz się przez ile możesz korzystać z pełnego zwolnienia »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »