A A A
drukuj

Pracodawca nie udzielił Ci urlopu? Grozi mu grzywna

Data publikacji: 2016.09.28 godz. 16:20
OCENA
4,5/5

Jednym praw pracowniczych jest prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu w roku kalendarzowym, w którym nabył do niego prawo. Jeśli tak się nie stanie...

Fot: Kara dla pracodawcy za nieudzielenie urlopu wypoczynkowego

Za nieudzielenie w terminie do 30 września kolejnego roku kalendarzowego zaległego urlopu wypoczynkowego pracownikowi oraz za bezpodstawne obniżenie wymiaru urlopu, pracodawcy grozi kara grzywny w wysokości od 1 do 30 tys. zł.

Wymiar urlopu pracownika
Pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę przysługuje w każdym roku kalendarzowym prawo do urlopu wypoczynkowego. W zależności od stażu pracy obowiązuje inny wymiar urlopu:

  • 20 dni, jeśli staż pracy pracownika wynosi mniej niż 10 lat,
  • 26 dni, jeśli staż pracy pracownika wynosi co najmniej 10 lat.

W przypadku zatrudnienia pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy pracodawca ustala na podstawie przepisów Kodeksu pracy, wymiar urlopu w sposób proporcjonalny.
Potrzebujesz gotówki na wakacje? Sprawdź kredyt dla Ciebie »

Kiedy należy udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego?
Generalnie pracodawca powinien udzielać pracownikowi urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym nabył on do niego prawo. Jeśli tak się nie stanie, obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego za poprzedni rok najpóźniej w terminie do 30 września kolejnego roku kalendarzowego.

Wystarczy przy tym, aby pracownik rozpoczął wykorzystywanie zaległego urlopu wypoczynkowego we wrześniu. Nie musi jednak wykorzystać do końca tego miesiąca przysługujących mu dni wolnych. Zaległy urlop dla pracownika jest udzielany w taki sam sposób, jak zwykły, bieżący dla danego roku urlop, czyli wyłącznie na te dni pracy pracownika, w których realizuje on zadania zawodowe. Przeliczany jest on na godziny, a przyjmuje się, że 1 dzień urlopu do 8 godzin pracy.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Grzywna za brak urlopu
Jeśli pracodawca nie udzieli zaległego urlopu swojemu pracownikowi w terminie do 30 września kolejnego roku kalendarzowego, grozi mu kara grzywny w wysokości od 1 do nawet 30 tys. zł - zarówno za nieudzielenie pracownikowi przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, jak i za bezpodstawne obniżanie wymiaru urlopu.

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Pożyczka przekorzystna w PEKAO S.A »