A A A
drukuj

Program Czyste Powietrze - jak ciężko uzyskać dopłatę?

Data publikacji: 2019.05.14 godz. 11:04

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4,5/5

Program Czyste Powietrze działa nie do końca tak, jak chcieliby jego pomysłodawcy. Wyjaśniamy, na czym polegają problemy.

Fot: Ciężko otrzymać dopłatę z programu Czyste Powietrze.

Uruchomieniu programu Czyste Powietrze towarzyszyła dość duża uwaga krajowych mediów. Właśnie dlatego wiele osób zainteresowało się wspomnianą inicjatywą, która (podobnie jak ulga termomodernizacyjna) ma znacząco poprawić poziom energochłonności polskich domów. Kolejnym celem programu Czyste Powietrze jest zmniejszenie emisji uciążliwych zanieczyszczeń przyczyniających się do powstawania smogu. Warto wiedzieć, że „Czyste Powietrze” wystartowało już jesienią 2018 r. Po niedługim czasie od uruchomienia opisywanego programu, dziennikarze zaczęli informować o kłopotach, które napotykają pierwsi wnioskodawcy. Ze względu na spore zainteresowanie, jakie wzbudza wspomniany program państwowych dopłat, postanowiliśmy wyjaśnić, na czym polegają główne kłopoty z nim związane. Ważną kwestią wydają się także tegoroczne zmiany w sposobie działania „Czystego Powietrza”.

Główną barierą dla programu jest zbyt mała liczba urzędników
Tytułem wstępu warto przypomnieć, że program Czyste Powietrze jest przedsięwzięciem długookresowym. Jego realizację kosztującą budżet państwa ponad 100 mld zł, przewidziano na lata 2018 - 2029. W tym jedenastoletnim okresie, możliwe będzie skorzystanie z dwóch preferencyjnych form finansowania inwestycji. Mowa o dotacji wynoszącej nawet 47 700 zł oraz dogodnym kredycie finansującym większe przedsięwzięcia. W zależności od dochodu beneficjenta, dotacja ma finansować nawet 90% kwalifikowanych kosztów inwestycji (wynoszących do 53 000 zł). W ramach „Czystego Powietrza”, państwo wspiera między innymi następujące prace związane z modernizacją domów jednorodzinnych:

  • zakup nowych ekologicznych źródeł ciepła, które zastąpią stare piece i kotły
  • docieplenie ścian budynku
  • wymianę okien oraz drzwi
  • instalację odnawialnych źródeł energii (np. kolektorów słonecznych)
  • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacją)

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Ze względu na wysoki poziom dotacji dla mniej zamożnych gospodarstw domowych, program Czyste Powietrze wzbudził spore zainteresowanie. Niestety dość szybko okazało się, że tempo rozpatrywania wniosków jest stosunkowo wolne. Od początku trwania analizowanego programu do 19 kwietnia 2019 r. podpisano dopiero 6263 umowy. To niewiele zważywszy na liczbę dotychczas złożonych wniosków (ponad 45 000). Przyczyną problemów związanych z tempem podpisywania umów prawdopodobnie jest brak odpowiedniej liczby urzędników. Wspomniana trudność po części wynika z faktu, że proces uzyskiwania dopłaty i/lub preferencyjnej pożyczki wiąże się z koniecznością dostarczenia obszernej dokumentacji. Tempo przetwarzania dokumentów na pewno powinno wzrosnąć, jeżeli rząd chce osiągnąć planowaną roczną liczbę składanych wniosków (ok. 300 000 -400 000).

Wypełnienie potrzebnych dokumentów może sprawić problemy
Niektórzy eksperci sugerują, że dobrym rozwiązaniem byłoby przeniesienie części obowiązków związanych z formalną obsługą „Czystego Powietrza” do gmin. Osoby oceniające dotychczasową realizację wspomnianego programu wskazują również na konieczność ograniczenia biurokracji towarzyszącej uzyskiwaniu dotacji lub korzystnej pożyczki. Obecnie wiele osób ma problemy z wypełnieniem wniosku i potrzebnej dokumentacji, co może rodzić zapotrzebowanie na odpłatne usługi różnego rodzaju doradców. Negatywnie bywa oceniana również konstrukcja opisywanego programu, który nie pozwala uboższym osobom na uzyskanie finansowego wsparcia jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji.

Konta oszczędnośœciowe z 18 banków. Porównaj oferty »

Po stronie plusów „Czystego Powietrza” można natomiast zapisać zróżnicowanie wysokości pomocy, które premiuje inwestorów o niskich dochodach. Przykładowo - gospodarstwa domowe z dochodem netto na osobę wynoszącym 601 zł - 800 zł miesięcznie, otrzymają dotację wynoszącą nawet 80% kwalifikowanych kosztów inwestycji. Niestety w obecnych realiach na taką pomoc trzeba będzie trochę poczekać.

W 2019 r. zasady „Czystego Powietrza” zmienią się aż dwa razy …
Pomysłodawcy opisywanego programu próbują wprowadzać pewne zmiany, które mają przyspieszyć tempo rozpatrywania wniosków i zmniejszyć skomplikowanie procedur związanych z przyznawaniem pomocy. Począwszy od stycznia 2019 roku, nieco uproszczona została ocena wniosków o dofinansowanie. Zrezygnowano bowiem z tak zwanej wizytacji dopuszczającej, czyli obowiązkowej wizyty urzędników w modernizowanym domu przed podpisaniem umowy. Zmieniły się także zasady dotyczące wizytacji końcowej. Taka kontrola nie zawsze będzie przeprowadzana po ukończeniu prac budowlanych. Beneficjentów rządowej pomocy może ucieszyć także wydłużona (do 12 miesięcy od zakończenia prac) karencja w spłacie rat kapitałowych preferencyjnego kredytu.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Warto nadmienić, że pewne zmiany dotyczące programu Czyste Powietrze wejdą w życie także na początku lipca 2019 r. Przykład stanowi wprowadzenie zasady, zgodnie z którą montaż każdego kotła na paliwo stałe (w ramach wspieranych przez państwo prac) będzie możliwy tylko wtedy, gdy inwestor nie może skorzystać z ogrzewania gazowego lub sieci ciepłowniczej. Można mieć nadzieję, że w przyszłości zmiany dotyczące „Czystego Powietrza” będą wprowadzane nieco rzadziej. Dla wnioskodawców ważna jest bowiem stabilność zasad uzyskiwania państwowego wsparcia.
Dowiedz się o wprowadzonej w 2019 r. uldze termomodernizacyjnej »
Sprawdź, jakie inne dotacje na modernizację domu może uzyskać »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »