A A A
drukuj

Raty malejące czy rosnące – co wybrać?

Data publikacji: 2018.10.10 godz. 09:54
OCENA
5.0/5

Przy zaciąganiu kredytu hipotecznego najczęściej można wybrać, czy będzie on spłacany w ratach równych lub malejących. Kredytobiorca staje przed trudną decyzją, która będzie miała określone skutki finansowe. Na co powinien się zdecydować?

Fot: Kredyt z ratami stałymi czy malejącymi?

Ostateczna cena kredytu jest niższa, jeśli jest spłacany w ratach malejących, ale wybór takich rat powoduje, że na początku spłaca się raty wyższe, które maleją w okresie kredytowania. Raty równe nie obciążają aż tak budżetu domowego kredytobiorcy na początku spłaty. 

 

Od czego zależy wysokość raty kredytu?
Kredyty bankowe na ogół spłacane są przez kredytobiorców zgodnie z harmonogramem spłaty, który zakłada uiszczanie co miesiąc rat kapitałowo-odsetkowych. Ich wysokość zależna jest od kilku czynników:

  • długości okresu kredytowania,
  • wielkości udzielonego kredytu,
  • ewentualnych opłat rozłożonych na raty kredytu (np. prowizja czy opłaty z tytułu ubezpieczeń spłaty kredytu),
  • wybranego systemu spłaty - raty malejące lub równe.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Wielu kredytobiorców nie zdaje sobie sprawę z tego, że stosunek części kapitałowej raty do części odsetkowej może być różny w obu wariantach spłaty. Warto zwrócić na to uwagę.
Część kapitałowa raty odpowiada części kwoty kredytu, jaki zaciągnęliśmy w banku, a jej spłata powoduje zmniejszanie się kwoty salda zadłużenia. Z kolei części odsetkowa obejmuje wynagrodzenie dla banku z tytułu udzielonego finansowania i naliczana jest od kwoty salda zadłużenia, na podstawie wynegocjowanej stopy oprocentowania.

System rat równych i malejących
Stosunek części kapitałowej raty i części odsetkowej jest różny w przypadku rat malejących i rat równych. Rata malejąca, czyli kapitałowa, początkowo przy spłacie zobowiązania kredytowego jest najwyższa, a z czasem, wraz z upływem okresu kredytowania, maleje jej wysokość. Wynika to z tego, że cały czas kredytobiorca w każdej racie będzie spłacał taką samą część kapitałową, a część odsetkowa będzie obliczana z miesiąca na miesiąc od mniejszej bazy, stąd zjawisko malejącej raty.
Jeśli z kolei wybór padnie na spłatę kredytu w ratach równych, nazywanych również ratami annuitetowymi lub uśrednionymi, to w pierwszych latach spłacania kredytu wysokość miesięcznej raty będzie znacznie niższa niż w przypadku rat malejących, ale zawierać będzie dużą część odsetkową i niewielką część kapitałową. Stała wysokość rat jest pojęciem umownym, bo zmiany wysokości stawki WIBOR, branej pod uwagę przy wyliczaniu oprocentowania zmiennego kredytu powoduje spadek lub wzrost poziomu raty, choć w niewielkim zakresie.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Co wybrać?
Koszty związane ze spłatą kredytu w systemie rat malejących są niższe, niż w przypadku rat równych. Szybciej spłacamy swoje zobowiązanie kredytowe, dlatego odsetki także szybciej maleją. Problemem jest tutaj to, że początkowo raty malejące będą mocno obciążać budżet kredytobiorcy, a nie każdego na to stać. Bank też niekoniecznie będzie skłonny do udzielenia kredytu ze spłatą w systemie rat malejących. Kredytobiorca będzie musiał mieć w takim przypadku dosyć wysoką zdolność kredytową.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »