A A A
drukuj

Rynek gwarancji de minimis

Data publikacji: 2013.07.01 godz. 16:13

Opracowanie własne
OCENA
4.4/5

Gwarancje de  minimis stały się produktem skrojonym na potrzeby firm sektora MŚP. Rządowy program funkcjonuje od marca 2013 r., a ma już na swoim koncie 1,7 tys. uczestników. W ciągu niecałych dwóch miesięcy, mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa zaciągnęły kredyty na kwotę 580 mln zł. Przybywa nie tylko samych zainteresowanych ale także wzrasta liczba banków, które chcą udzielać kredytów z gwarancjami. Obecnie kredyt z gwarancją można uzyskać w ok. 9 tysiącach placówek bankowych.

"summary">Nawet 300 000 zł pożyczki dla firm! Sprawdź

Co oznacza de minimis?


Gwarancja jest zapewnieniem dla banku, który udziela kredytu na pokrycie bieżącej działalności firmy. W przypadku nie spłacenia zobowiązania przed kredytobiorcę, gwarant pokrywa resztę zadłużenia. Zgodnie z przyjętymi założeniami, gwarancja jest udzielana na 17 miesięcy, przy czym udzielona kwota kredytu nie może być większa niż 3,5 mln zł i wynieść więcej niż 60 proc. kwoty kredytu. Jeżeli kredyt zostanie zaciągnięty do końca roku 2013, wówczas kredytobiorca nie ponosi kosztów  z tytułu prowizji. Zostanie ona naliczana dopiero od kolejnego roku, w wysokości 0,5 proc. kwoty gwarancji.

Forma wsparcia państwa poprzez udzielanie gwarancji de minimis jest zróżnicowana w zależności od banków, w którym  zainteresowany stara się o kredyt. Niemal w każdym z nich obowiązują inne stawki, począwszy od wysokości oprocentowania aż po prowizje i inne opłaty związane z obsługą zaciągniętego zobowiązania. Niektóre banki wymagają założenia i prowadzenia rachunku firmowego, przy czym w niektórych prowadzenie rachunku jest bezpłatne, a w niektórych trzeba sporo zapłacić. Banki udzielają kredytu według własnych procedur, po przeanalizowaniu zdolności kredytowej decydują czy mogą udzielić gwarancji czy nie. Warto zatem przeanalizować ofertę kilku banków aby lepiej rozeznać się, który z nich oferuje najbardziej preferencyjne warunki. 

Korzyści z gwarancji

Kredytów z gwarancjami de minimis udzielają zarówno banki komercyjne, jak i spółdzielcze, które podpisały umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Ma on już udziały w 21 regionalnych funduszach poręczeniowych. Ich działalność w I kwartale 2013 r. dała o 25 proc. wyższy wynik niż w I kw. 2012 r.  W samym kwietniu tego roku ich sprzedaż wzrosła o 11 proc. 

Chętnych na zaciąganie kredytów z gwarancją de minimis wciąż przybywa. Bank Gospodarstwa Krajowego dysponuje środkami własnymi na ten cel w kwocie 30 mld zł. Da to możliwość zaciągnięcia kredytów na kwotę 50 mld zł. Warto zwrócić uwagę na skalę zainteresowania wśród podmiotów, do których adresowana jest pomoc. Do końca kwietnia tego roku, łączna wartość udzielonych gwarancji wyniosła 350 mln zł. Prezes BGK szacuje, że w ciągu dwunastu miesięcy od uruchomienia gwarancji, skorzysta z nich 29 tys. podmiotów sektora MŚP, a ich kwota osiągnie poziom 5 mld zł 

Liderem w udzielaniu kredytów z gwarancją jest PKO BP, należący do grona pięciu banków, które jako pierwsze zaczęły współpracować z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Jak wynika z prezentowanych przez bank wyników, z korzystnego sposobu finasowania bieżącej działalności skorzystało ok. 2,8 tys. klientów. Łączna wartość udzielonych kredytów wyniosła ponad 660 mln złotych. Są to zaskakujące wyniki, tym bardziej przy uwzględnieniu, że zostały one osiągnięte w zaledwie trzy miesiące. 

Gdzie można otrzymać kredyt?

Od początku wprowadzenia gwarancji de minimis, tj. od marca tego roku, liczba banków współpracujących z  BGK wzrosła z 5-ciu do 14-tu, a obecnie już do 19-tu. Początkowo w realizacji programu rządowego uczestniczyły banki: PKO Banku Polskiego S.A., BRE Banku S.A., ING Banku Śląskiego S.A., Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz Spółdzielczej Grupy Bankowej S.A. Od kwietnia do programu dołączyły kolejne: FM Banku S.A., INVEST-BANK S.A., Bank BGŻ,  Bank Millennium S.A., Bank Handlowy, Bank Pekao S.A., Alior Bank S.A., Krakowskim Bankiem Spółdzielczym, Getin Noble Bank S.A., Idea Bank S.A., Toyota Bank Polska S.A., Bank Zachodni WBK S.A. 

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »