A A A
drukuj

Są obligacje dla uczestników 500+. Warto lokować w nich swoje oszczędności?

Data publikacji: 2016.10.13 godz. 12:00
OCENA
5.0/5

Flagowy program Prawa i Sprawiedliwości - Rodzina 500 plus - obowiązuje już jakiś czas. Obecnie jednak na rynku papierów wartościowych znalazły się Rodzinne Obligacje Skarbowe 500 plus. Co mają wspólnego?

Fot: Są specjalne obligacje dla beneficjentów programu 500+

Do beneficjentów programu 500 plus kierowana jest oferta na Rodzinne Obligacje Skarbowe, 6-cio i 12-letnie. Każda obligacja dostępna jest w cenie 100 zł.

Atrakcyjna forma inwestycji czy ratowanie budżetu?
Rodzinne Obligacje Skarbowe są dostępne dla inwestorów od października 2016 roku. Posiadają one dwa terminy wykupu - 6 i 12 lat. Są instrumentami dłużnymi, które oferują atrakcyjne oprocentowanie, choć nie jest ono najwyższe na rynku. Rodzinne Obligacje Skarbowe są oferowane wyłącznie beneficjentom programu 500 plus i stanowią nowy typ obligacji.

W stosunku do innych obligacji skarbowych, o 10 i 4-letnim terminie wykupu, oprocentowanie Rodzinnych Obligacji Skarbowych jest wyższe o 0,5 punktu procentowego. Wyższy zysk zapewniają zaś obligacje korporacyjne, ale inwestujący w nie muszą też podjąć wyższy poziom ryzyka inwestycyjnego (dowiedz się więcej »). Obligacje skarbowe są zaś papierami dłużnymi o najniższym ryzyku rynkowym.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Pożyczka od obywateli
Można by przypuszczać, że wprowadzenie do obiegu Rodzinnych Obligacji Skarbowych 500 plus jest jedynie desperacką próbą pozyskania, choć w pewnym stopniu pieniędzy do budżetu państwa, ale sam resort finansów wypowiada się, że jest to oferta mająca skłonić inwestorów do samodzielnego inwestowania.
W porównaniu do innych form regularnego oszczędzania dostępnych np. w bankach, obligacje 500 plus przestają być aż tak atrakcyjne. Za inwestycją przemawia jednak to, że są one elementem oferty rządowej, czyli właściwie pozbawionej ryzyka inwestycyjnego. 

Dla kogo oferta?
Ministerstwo Finansów zapowiadało, że Rodzinne Obligacje Skarbowe będą dostępne jedynie dla beneficjentów programu 500 plus. Będą mogli oni nabywać obligacje do wysokości świadczenia, jakie uzyskuje w ramach programu 500 plus.
Cena jednej obligacji wynosi 100 zł. Papiery wartościowe dostępne są w cyklach miesięcznych i można je nabywać za pośrednictwem:

  • oddziałów PKO BP,
  • punktów obsługi Domu Maklerskiego PKO BP,
  • internetu.

W pierwszym roku obligacje 6-letnie 500 plus będą oprocentowane na 2,60 proc., a 12-letnie na 3,00 proc. W kolejnych latach ich oprocentowanie będzie preferencyjne w stosunku do standardowych obligacji oszczędnościowych, odpowiednio 1,75 proc. i 2,00 proc. W poszczególnych okresach odsetkowych oprocentowanie Rodzinnych Obligacji Skarbowych ma być ustalane na podstawie wskaźnika inflacji.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »