A A A
drukuj

6 mln kary dla Getin Noble Bank

Data publikacji: 2013.11.07 godz. 11:49

Opracowanie własne
OCENA
3.5/5

Za stosowanie w umowach kredytowych niedozwolonych klauzul giełdowa spółka Getin Noble Bank ma zapłacić blisko sześć milionów złotych kary – orzekł Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie.

Niedozwolone postanowienia, nieprecyzyjnie określające obowiązki kredytobiorcy, znalazły się we wzorcach umownych podsuwanych do podpisania klientom zadłużającym się w Getin Noble Banku.

Sprawą zajmował się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W toku postępowania okazało się, że we wzorcach umownych wykorzystywanych do zawierania umów kredytowych znalazły się postanowienia identyczne z wpisanymi do rejestru klauzul niedozwolonych. Getin Noble Bank zobowiązywał m.in. pożyczkobiorców do przekazywania informacji o okolicznościach mogących mieć wpływ na ich zdolność kredytową i terminową spłatę kredytu. Nie określił jednak kryteriów, na podstawie których można byłoby w sposób obiektywny ustalić, w jakich sytuacjach ma to następować, tzn. w jakich przypadkach pożyczkobiorca ma go o tych zmianach informować. Tymczasem konsekwencje zaniedbania tego obowiązku były dla kredytobiorcy groźne: skutkowały rozwiązaniem umowy. W efekcie bank, dokonując subiektywnej, według sobie tylko znanych kryteriów, oceny osoby pożyczającej pieniądze, mógł mieć pretekst do wypowiedzenia (a w konsekwencji i rozwiązania) zawartej z nim umowy i zażądania wcześniejszego zwrotu pozostałej do spłacenia reszty kredytu.

Takie postępowanie było niezgodne z prawem: nakładając na konsumentów obowiązek informowania o okolicznościach wpływających na zdolność spłaty kredytu bank powinien dokładnie określić zakres i terminy przekazywania tych danych. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, decyzją z listopada 2011 r., nałożyła za to na Getin Noble Bank karę pieniężną w wysokości blisko 6 mln zł. Spółka nie pogodziła się z tym rozstrzygnięciem i zaskarżyła je do sądu. Sprawę wygrał UOKiK. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie, wyrokiem z 25 października 2013 r. (sygnatura XVII Ama 2/12), podtrzymał stanowisko prezes UOKiK, w tym także nałożoną na Getin Noble Bank karę pieniężną. Werdykt SOKiK nie jest prawomocny, bankowi przysługuje od niego możliwość złożenia apelacji do sądu apelacyjnego.

Wzorce umowne to – ogólnie rzecz ujmując – wzory i warunki umów, regulaminy i wszelkie inne postanowienia i uregulowania przeznaczone do wielorazowego wykorzystania przy zawieraniu takich samych kontraktów (zaciąganie kredytu, zakup polisy, umowa gwarancyjna itp.). Banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, producenci sprzętu RTV AGD itp. nie piszą wówczas dla każdego klienta odrębnych dokumentów, ale korzystają z przygotowanych przez prawników-specjalistów szablonów – właśnie wzorców umownych. W ich wykorzystywaniu celują zwłaszcza banki.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa w PEKAO S.A »