A A A
drukuj

Ubezpieczenia na życie czy dożycie?

Data publikacji: 2019.05.15 godz. 10:50
OCENA
5,0/5

Przy podpisywaniu umowy ubezpieczenia na życie możemy wybrać jedną z dwóch opcji lub obie łącznie - ubezpieczenie na życie lub ubezpieczenie na życie i dożycie. Jak trzeba to rozumieć?

Fot: Ubezpieczenie na życie lub dożycie - różnice.

Ubezpieczenie na życie zapewnia wypłatę świadczenia na wypadek śmierci ubezpieczonego. Jeśli zostanie poszerzone o ubezpieczenie na dożycie, wówczas świadczenie zostanie wypłacone po osiągnięciu określonego wieku przez ubezpieczonego. 

 

 

Problem z doborem ubezpieczenia
Wielu klientów w momencie, kiedy interesuje się kwestią ochrony zdrowia i/lub życia nie wie, na jaką polisę w konkretnym towarzystwie ubezpieczeniowym ma się zdecydować. Mamy problem w interpretacji nazw ubezpieczeń na życie i dożycie.
Ubezpieczenie na życie i dożycie jest ubezpieczeniem łączącym w sobie funkcję ochronną i oszczędnościową. Analogicznie ubezpieczenie tylko na życie ma wyłącznie funkcję chroniącą życie ubezpieczonego. Obie polisy gwarantują wypłatę świadczenia w przypadku jego śmierci, ale tylko ubezpieczenie z opcją dożycia zapewnia świadczenie w przypadku dożycia przez ubezpieczonego określonego w umowie wieku.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Zadania polis na życie i dożycie
Ubezpieczenia na życie są typem ubezpieczeń osobowych. Podstawowym zadaniem takich polis jest ochrona rodziny ubezpieczonego przed niedostatkiem finansowym, jakiego mogłaby ona doznać w przypadku śmierci danej osoby. Bardzo często ubezpieczenia na życie w prostym zakresie ochrony są dołączane do wieloletnich kredytów hipotecznych. To dodatkowe zabezpieczenie dla banku kredytującego klienta, ponieważ na wypadek jego śmierci firma ubezpieczeniowa zapewni sobie spłatę pozostałego kredytu. Ubezpieczenie stricte na życie zapewnia też środki na wydatki związane z pogrzebem oraz na dalsze godne życie dla bliskich ubezpieczonego, zwłaszcza jeśli był on jedynym żywicielem rodziny.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Z kolei w przypadku podpisania przez klienta umowy na dożycie mamy do czynienia z ochroną ubezpieczeniową, która polega na wypłacie świadczenia w momencie, jeśli ubezpieczony dożyje określonego w umowie wieku. Może być to np. 60, 65, 70 lat i tak dalej. Wówczas ubezpieczenie na dożycie odgrywa przede wszystkim rolę oszczędnościową. W jego ramach z opłacanych regularnie przez ubezpieczonego składek ubezpieczeniowych, tworzony jest kapitał, który może być inwestowany i wypłacany po przejściu przez klienta na emeryturę.
Ubezpieczenie na życie i dożycie jest kompleksowe, ponieważ z jednej strony chroni bliskich ubezpieczonego i gwarantuje wypłatę wysokiego świadczenia po śmierci danej osoby, a z drugiej strony zapewnia godną przyszłość, ponieważ przy dożyciu określonego wieku towarzystwo ubezpieczeniowe zapewnia wypłatę zgromadzonego kapitału.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »