A A A
drukuj

Ubezpieczenie od utraty pracy – jak to działa?

Data publikacji: 2018.06.28 godz. 11:14
OCENA
5,0/5

Jednocyfrowe bezrobocie w Polsce panuje już od kilku dobrych lat i nic nie wskazuje na to, aby nagle sytuacja na rodzimym rynku pracy miała się zmienić. Jednak nie można jej wykluczać. Dziś nagłe i masowe zwolnienia raczej nie grożą pracownikom, ale na taką ewentualność można się ubezpieczyć. Służy do tego ubezpieczenie od utraty pracy. Sprawdźmy, na czym ono polega?

Fot: Co się stanie gdy stracimy pracę mając kredyt?

Ubezpieczenie od utraty pracy uruchamiane jest najczęściej w momencie, kiedy dana osoba traci pracę nie ze swojej winy. Jest przydatne np. jako dodatkowe zabezpieczenie w spłacie kredytu hipotecznego. 

Ubezpieczenie od utraty pracy
Głównym źródłem zarobkowania dla większości z nas są wynagrodzenia z pracy na etacie. Stabilne zatrudnienie stwarza dobre warunki pracy i rozwoju oraz daje podstawy do inwestowania, choćby w budowę domu lub zakup mieszkania.
Nagła utrata pracy i niemożność znalezienia innej przez dłuższy czas spowodować mogą znaczne pogorszenie warunków bytowych dla danej osoby i rodziny. Dlatego na taką ewentualność warto się zabezpieczyć za pomocą polisy od utraty pracy.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Produkt w sprzedaży wiązanej
Nie ma w praktyce możliwości wykupienia ubezpieczenia od utraty pracy samodzielnie. Produkt ten występuje bowiem wyłącznie jako ubezpieczenie towarzyszące. Może być dodatkiem do ubezpieczenia na życie. Najczęściej z taką polisą mamy do czynienia w przypadku zawierania umowy o kredyt hipoteczny. Ubezpieczenie od utraty pracy jest wówczas dodatkowym zabezpieczeniem dla banku udzielającego kredytu.
Ubezpieczenie tego typu można wykupić jako opcję do prywatnego ubezpieczenia na życie, ale jest to opcja bardzo kosztowna - roczna składka wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Warunki ubezpieczenia
Problemem przy ubezpieczeniach od utraty pracy jest zakres ochrony ubezpieczeniowej. Tak naprawdę trudno jest jednoznacznie określić przedmiot ubezpieczenia, zwłaszcza że każde towarzystwo ubezpieczeniowe może mieć własne zasady.
Najczęściej polisa uruchamiana jest w przypadku utraty pracy przez pracownika, choć wówczas, gdy wypowiedzenie dokonywane jest wyłącznie z winy pracodawcy. W niektórych przypadkach dopuszcza się też rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, ale wyłącznie przy okazji dokonywania w przedsiębiorstwie zwolnień grupowych. Normą jest zastrzeżenie w umowie ubezpieczenia od utraty pracy, że kredytobiorca nie może sam się zwolnić, ani zostać zwolniony ze swojej winy. W takich przypadkach ubezpieczenie nie będzie uruchamiane. Wypłata świadczenia nie nastąpi także, jeśli ubezpieczony zostanie co prawda zwolniony z jednej pracy, ale jednocześnie pozostanie w stosunku pracy w innym miejscu. 

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Ubezpieczenie pomocne w kryzysowej sytuacji
W niektórych przypadkach ubezpieczenie od utraty pracy może okazać się bardzo przydatne. Kiedy rzeczywiście spłacamy kredyt hipoteczny i nagle tracimy pracę, która była głównym źródłem dochodu dla naszej rodziny, uruchomione ubezpieczenie zapewni spłatę rat kredytu przez założony okres, zwykle 12 miesięcy. To czas, który może nam pozwolić na znalezienie pracy i powrót do regularnego spłacania rat.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »