A A A
drukuj

Uwaga na pożyczki z zapisem nieruchomości!

Data publikacji: 2018.08.17 godz. 10:44
OCENA
4.0/5

Szacuje się, że co 10 Polak zaciągnął kiedykolwiek pożyczkę pozabankową. Ich popularność przede wszystkim wynika z faktu, że formalności niezbędne do dopełnienia przez pożyczkobiorców przed otrzymaniem pożyczki są dużo prostsze, niż w przypadku kredytów bankowych. Zdarzają się pożyczki z zabezpieczeniem, np. wekslem in blanco. W szczególności należy uważać na oferty pożyczek z zapisem nieruchomości.

Fot: Kredyt z przepisaniem nieruchomości.

Kategorycznie klient nie powinien podpisywać umowy pożyczkowej, w której w przypadku braku spłaty pożyczkodawca przejmuje jego mieszkanie. Zdarza się też, że nieświadomie klient podpisuje umowę kupna-sprzedaży nieruchomości z prawem odkupu po spłacie pożyczki. 

 

 

Kredyt pod hipotekę jedynie w banku
Zgodnie z ustawą z 22 lipca 2017 roku o kredycie hipotecznym, kredytów z takim zabezpieczeniem mogą udzielać wyłącznie banki i SKOK-i. Zatem jakakolwiek pożyczka udzielana poza systemem bankowym nie może pociągać za sobą ustanowienia hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości.
Zdarza się jednak, że firma pożyczkowa wymaga przeniesienia własności nieruchomości w ramach aktu notarialnego, aby udzielić wysokiego finansowania. To bardzo ryzykowne, ponieważ jakiekolwiek opóźnienia w spłacie pożyczki mogą pozbawić pożyczkobiorcę przysłowiowego dachu nad głową.
Sprawdź oferty kredytów hipotecznych »

Rzecznik Finansowy ostrzega
Do Rzecznika Finansowego trafiają skargi dotyczące procederu udzielania pożyczek z zapisem nieruchomości. W większości takich przypadków pożyczkobiorcy padły po prostu ofiarą przestępstwa, dlatego automatycznie Rzecznik informuje prokuraturę i przy okazji ostrzega potencjalnych klientów przed podpisywaniem podobnych umów.
Kategorycznie nie powinniśmy godzić się na podpisanie umowy, w której warunkiem udzielenia pożyczki od osoby fizycznej lub firmy pozabankowej jest ustanowienie zabezpieczenia związanego z nieruchomością.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Niestety nierzetelni pożyczkodawcy, a właściwie oszuści wykorzystują niewiedzę pożyczkobiorców i zyskują dzięki temu zapis nieruchomości. Umowy mają przewrotną konstrukcję, np. jest to nie umowa pożyczki, ale w rzeczywistości podpisywany przez klienta dokument stanowi umowę sprzedaży mieszkania z możliwością odkupienia go po zwrocie pożyczonej kwoty wraz z odsetkami.
Rzecznik Finansowy podkreśla, że nie należy podpisywać takich umów, ponieważ są niekorzystne dla konsumenta. Dodatkowo pozostaje on bez jakiejkolwiek ochrony prawnej. To nie są pożyczki pod zastaw mieszkania, zabezpieczone wpisem do hipoteki, ale wiążą się z przeniesieniem praw własności do nieruchomości.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »