A A A
drukuj

Uwaga na wyłudzaczy tożsamości! Mogą wziąć na Twoje dane kredyt lub pożyczkę!

Data publikacji: 2018.06.28 godz. 12:07
OCENA
4,8/5

Czego potrzebuje bank lub firma pożyczkowa do udzielenia klientowi zobowiązania finansowego? Przede wszystkim danych z dowodu osobistego, takich jak imię, nazwisko, numer PESEL czy numer dokumentu. Utrata dowodu może nas narazić na to, że przestępca wyłudzi na nasze dane kredyt! Jak ustrzec się takich sytuacji?

Fot: Co grozi ofiarom kradzieży tożsamości?

Dane z dowodu osobistego, numer rachunku, login i hasło do bankowości elektronicznej - złodzieje tożsamości wykorzystują takie informacje do wyłudzania kredytów i pożyczek. 

Wyłudzanie tożsamości
Nie tylko zgubienie czy kradzież dowodu osobistego powoduje, że jesteśmy narażeni na wykorzystanie naszych danych w celach przestępczych. Również nieświadomie sami możemy przekazać wyłudzaczom tożsamości swoje dane, przez co będą mogli oni zrobić z nimi przestępczy użytek. Internet stwarza niestety szerokie możliwości do takich wyłudzeń. Nieświadomi internauci podają w formularzach internetowych swoje wrażliwe dane, takie jak na przykład numer PESEL czy numer dowodu osobistego. Na domiar złego przestępcy tak umiejętnie preparują strony bankowości elektronicznej, że użytkownik nie podejrzewa, że nie jest ona prawdziwa. Wpisuje więc login i hasło do bankowości internetowej, a w rzeczywistości podaje te cenne dane przestępcom.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »
Jeśli ci dysponują kompletem danych konkretnej osoby, mogą bez większych problemów zaciągnąć szybką pożyczkę chwilówkę przez internet, a nawet niekiedy zaciągnąć kredyt w banku, choć w takim przypadku o doprowadzenie do pożądanej sytuacji będzie dużo trudniejsze.
Innym sposobem wyłudzania tożsamości przez przestępców jest zawieranie fikcyjnych umów, np. na wynajem mieszkania, przez internet. Przy zawieraniu takich umów zawsze powinniśmy zachować szczególną ostrożność, ponieważ nie wiemy, kto właściwie jest po drugiej stronie monitora. Analogicznie danych osobowych, wraz z numerem PESEL czy numerem dowodu osobistego nie powinniśmy ujawniać w sieci np. przy okazji domniemanych akcji rekrutacyjnych.
60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Co zrobić, aby nie zostać oszukanym?
Należy zawsze zachowywać ostrożność i zdrowy rozsądek przy udostępnianiu swoich danych z dowodu osobistego, a zwłaszcza loginu i hasła do konta bankowego. Trzeba pilnować dokumentów, a jeśli zauważymy, że ktoś je ukradł lub po prostu zgubiliśmy dowód, należy go kategorycznie, w jak najkrótszym czasie zastrzec, np. zgłaszając ten fakt do swojego lub dowolnego banku. Bank zarejestruje informacje o zgubionym dokumencie. Jeśli ktoś będzie chciał się nim posłużyć do zaciągnięcia zobowiązania finansowego, informacja o straconym dowodzie dotrze do kredytodawcy lub pożyczkodawcy.

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Konto Jakie Chcę w Santander Bank Polska S.A. »