A A A
drukuj

W 2018 roku pensja minimalna podniesiona do 2100 zł?

Data publikacji: 2017.08.24 godz. 14:36
OCENA
5.0/5

Od przyszłego roku powinniśmy oczekiwać wzrostu płacy minimalnej. W 2017 roku wynosiła ona 2000 zł brutto. Jaką propozycję dla milionów Polaków przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w tej kwestii?

Fot: Płaca minimalna w 2018 roku wzrośnie?

Kwestia pensji minimalnej w 2018 roku nie została jeszcze rozwiązana. Strona ministerialna proponuje wzrost do 2100 zł brutto, zaś związki zawodowe do 2200 zł brutto. Pracodawcy z kolei chcieliby, aby podwyżka wyniosła nie więcej niż 50 zł.

O 100 zł więcej
Propozycją rządową dotyczącą podwyższenia płacy minimalnej obowiązującej w Polsce jest 2100 zł w 2018 roku. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej twierdzi, że jest to kwota racjonalna i umiarkowana w porównaniu z obecnym poziomem wynagrodzenia minimalnego 2000 zł. Argumentem przemawiającym „za” taką pensją minimalną jest fakt, że stanowi ona 47 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
Według danych statystycznych, w ciągu ostatniego roku wynagrodzenia w gospodarce narodowej Rzeczypospolitej Polskiej wzrosły o 8 proc., a propozycja resortu to zaledwie 5 proc. wzrost w stosunku do pensji minimalnej 2000 zł brutto.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Argumentacja ministerstwa wyjaśniająca zaproponowaną skalę podwyżki pokazuje, że w Polsce panuje stabilna sytuacja gospodarcza. Wzrost PKB w najbliższych latach powinien utrzymać się na poziomie 3,6-3,8 proc. Jednocześnie wzrasta liczba osób zatrudnionych - według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności liczba pracujących w 2016 roku przekroczyła 16 mln osób. Komisja Europejska prognozuje, że bezrobocie w naszym kraju w 2017 roku spadnie do 5,2 proc., a w 2018 jeszcze się obniży i osiągnie poziom 4,4 proc.

Propozycja związków zawodowych
100-złotowa podwyżka płacy minimalnej nie jest do zaakceptowania przez związki zawodowe. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych przyjęły wspólne stanowisko dotyczące przyszłorocznego wzrostu płacy minimalnej. Zdaniem związkowców w 2018 roku płaca minimalna w Polsce powinna wynieść dokładnie połowę przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, czyli około 2200 zł.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Co na to pracodawcy?
Jak można się spodziewać, organizacje pracodawców proponują zdecydowanie najniższą podwyżkę płacy minimalnej w 2018 roku. Zdaniem pracodawców wchodzących w skład Rady Dialogu Społecznego płaca ta powinna wzrosnąć jedynie o ustawowy wskaźnik i wynieść około 2050 zł. Zbyt wysoki wzrost wpłynie w ich mniemaniu negatywnie na rynek pracy. Pracodawcy mogliby ograniczać zatrudnienie lub angażować podwładnych do pracy w szarej strefie, bez umów i bez gwarantowanego wynagrodzenia minimalnego. 

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »