A A A
drukuj

W Biedronce wreszcie zapłacisz kartą!

Data publikacji: 2014.06.17 godz. 16:01

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4,9/5

Krajowe media już przed kilkoma miesiącami informowały o wprowadzeniu płatności mobilnych w sklepach Biedronka. Wówczas portugalska sieć handlowa miała korzystać ze wsparcia Banku Zachodniego WBK. Po niepowodzeniu tego planu firma Jeronimo Martins zdecydowała się na bardziej konwencjonalne rozwiązanie. Obecnie w jej sklepach są montowane tradycyjne terminale płatnicze. Z takich urządzeń można już korzystać w ponad trzystu Biedronkach.

"summary">Robisz zakupy w Biedronce?
Zyskaj 10 % zwrotu

Wygodne zakupy dzięki obniżce opłat interchange...

Terminale płatnicze do końca lipca bieżącego roku mają pojawić się we wszystkich sklepach z napisem „Biedronka”. To będzie spore przedsięwzięcie, ponieważ portugalska sieć handlowa posiada około 2400 marketów rozsianych na terenie całej Polski. Placówki oznaczone wizerunkiem sympatycznego owada można znaleźć w prawie wszystkich miastach. Ich mieszkańcy narzekali na częste problemy z wydawaniem reszty. Brak terminali płatniczych sprawił, że część klientów Biedronki zaczęła płacić za zakupy poprzez aplikację iKASA. Takie rozwiązanie od ubiegłego roku jest dostępne dla osób, które posiadają konto osobiste w Alior Banku, Getin Noble Banku lub Pekao S.A.

Decyzja o wprowadzeniu „kartowych” płatności do sklepów Biedronka jest związana z redukcją opłaty interchange. Wspomnianą opłatę musi ponosić każdy przedsiębiorca, który korzysta z terminalu płatniczego. Jej koszty są proporcjonalne do wartości rozliczonych transakcji bezgotówkowych. Kwotę przekazywaną przez sprzedawców inkasują banki jako instytucje obsługujące karty płatnicze. Dodatkowe opłaty od sklepów i punktów usługowych pobiera agent rozliczeniowy oraz organizacja płatnicza (VISA lub MasterCard ). Niekiedy wszystkie wymienione opłaty funkcjonują pod wspólną nazwą interchange.

Polska jest krajem, który wyróżnia się ze względu na wysoki poziom opłat za transakcje bezgotówkowe. Ta sytuacja zmieni się od 1 lipca bieżącego roku. Wówczas wejdą w życie przepisy ustalające maksymalny limit opłaty interchange (0,50%). Obecnie analogiczna stawka jest nawet dwukrotnie wyższa.

Małe firmy również montują terminale płatnicze

Pozytywne skutki obniżenia opłaty interchange odczują nie tylko klienci sieci handlowej Biedronka. Ze względu na spodziewaną obniżkę kosztów transakcyjnych coraz więcej sklepów i punktów usługowych podejmuje decyzję o instalacji terminalu płatniczego. W tej grupie można znaleźć również bardzo małe firmy.

Warto pamiętać, że redukcja „kartowych” opłat miała również mniej pożądane następstwa. Kilka banków w odpowiedzi na obniżkę wpływów z tytułu interchange zlikwidowało promocje dla posiadaczy kont osobistych. Negatywne zmiany nie dotyczyły jednak wszystkich ROR-ów. Osoby wybierające najlepsze rachunki nadal mogą zarobić kilkaset złotych w ramach zwrotu za zakupy. Dokładne informacje na temat zyskownych ROR-ów można znaleźć w najnowszym rankingu eBroker.pl »

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa Pekao S.A. w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne z Kartą Wielowalutową w PEKAO S.A »