A A A
drukuj

W jaki sposób Polacy dokonują płatności w sieci?

Data publikacji: 2018.03.12 godz. 16:06
OCENA
5.0/5

Na podstawie najnowszego raportu Gemius „E-commerce w Polsce 2017” można wysnuć wniosek, że zdecydowana większość Polaków korzysta z internetu, a wielu kupuje wszelkiego rodzaju produkty w sieci. W jaki sposób osoby te dokonują płatności za zakupione towary?

Fot: Jak Polacy płacą w internecie?

Najczęściej Polacy za zakupy w sieci płacą szybkim przelewem ze swojego konta bankowego. Popularna jest płatność za pobraniem oraz płatność gotówką przy odbiorze osobistym u kuriera. 

80 proc. populacji w Polsce korzysta z internetu
Aż 26,5 mln Polaków na co dzień korzysta z dobrodziejstw internetu. Dla rozrywki, pracy, nauki i przy okazji - dokonywania zakupów. Ponad połowa internautów, jak wskazuje raport firmy Gemius, w 2017 roku zrobiła zakupy w trybie online. Szacuje się, że do 2020 roku wartość polskiego rynku e-commerce może wynieść ponad 60 mld zł.
Do e-sklepów Polaków przekonują niższe ceny niż w sklepach stacjonarnych, wygoda dokonywania zakupów, szeroki asortyment produktów na wyciągnięcie ręki oraz możliwość wyboru różnych form płatności. Lubimy nowinki techniczne, dlatego chętnie robimy zakupy w sklepach internetowych, korzystając przy tym z takich narzędzi jak porównywarki cenowe, umożliwiające wybór najkorzystniejszej oferty.
Zakupy w sieci robimy już nie tylko za pomocą osobistego komputera, ale 47 proc. osób deklaruje kupowanie online przez smartfona, a 21 proc. za pośrednictwem tableta.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Jak dokonujemy płatności?
Za zakupy w internecie nie płacimy już tylko w formie gotówkowej, a częściej wybieramy nowoczesne formy płatności, takie jak:

  • szybki przelew środków - 62 proc. konsumentów,
  • wysyłka za pobraniem - 39 proc. konsumentów,
  • płatność gotówką przy odbiorze osobistym u kuriera- 36 proc. konsumentów,
  • przelew tradycyjny - 27 proc. konsumentów,
  • płatność gotówką przy odbiorze osobistym w sklepie- 23 proc. konsumentów,
  • płatność kartą płatniczą- 22 proc. konsumentów.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Dostępne są również i inne metody płatności, które w przyszłości mogą zyskiwać na znaczeniu. Wśród nich są płatności mobilne, płatność SMS-em, płatność ratalna, z odroczonym terminem oraz płatność mobilna przez QR kod.

Jak kupować na raty w sklepach internetowych?
Ratalne zakupy online co prawda nie cieszą się jeszcze dużą popularnością wśród polskich klientów, ale w przyszłości może to się zmienić. W przypadku kredytu ratalnego najpierw trzeba złożyć elektroniczny wniosek, który wysłany zostanie do banku. To on po weryfikacji tożsamości i zdolności kredytowej klienta wyda decyzję kredytową, którą przekaże sklepowi. Jeśli będzie ona pozytywna, sprzedawca wyda klientowi zakupione towary i w zamian otrzyma od banku płatność w założonej wysokości. Możliwe jest też, aby to sklep podejmował decyzję o płatności ratalnej online, przy wsparciu instytucji kredytującej, co przyspiesza wydanie decyzji kredytowej. Wtedy to jednak sklep bierze na siebie ryzyko braku spłaty kolejnych rat za zakupione przez kredytobiorcę produkty.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »