A A A
drukuj

W jaki sposób potencjalnego kredytobiorcę sprawdza bank?

Data publikacji: 2019.07.18 godz. 11:33
OCENA
0/5

Złożenie wniosku kredytowego rozpoczyna długi, skrupulatny i często żmudny proces weryfikowania klienta. Bank chce mieć pewność, że pożycza pieniądze komuś, kto będzie w stanie je zwrócić wraz z odsetkami i innymi opłatami w terminach wskazanych w harmonogramie. Warto wiedzieć, jakimi narzędziami posługują się instytucje kredytujące wtedy, gdy sprawdzają potencjalnego kredytobiorcę?

Fot: Jak bank bada scoring kredytowy?

Bank skrupulatnie „prześwietla” klienta starającego się o kredyt, sprawdzając między innymi to, czy nie ma zaległości w urzędzie skarbowym lub w ZUS. Sprawdza też bazy Biura Informacji Kredytowej. 

Wstępna ocena
W momencie wpłynięcia wniosku kredytowego klienta bank dokonuje wstępnej jego weryfikacji. Sprawdza na podstawie przedstawionych dokumentów tożsamości, czy klient jest rzeczywiście tym, za kogo się podaje. Przystępuje też do podstawowej oceny zdolności kredytowej klienta. Przygotowuje wstępną symulację kredytu i prezentuje ofertę cenową. Jeśli klient się na nie zgadza, musi wstępnie zaakceptować warunki umowy kredytowej oraz dostarczyć do wniosku kredytowego wszystkie wymagane załączniki.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Kontrola klienta w instytucjach
Na podstawie wcześniej przeprowadzonej analizy danych i oceny formalno-prawnej wniosku, bank przystępuje do analizy ryzyka udzielenia kredytu. Sprawdza zatem klienta w takich instytucjach jak urząd skarbowy i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli ma on w nich zaległości w opłacaniu podatków czy składek na ubezpieczenia społeczne, może mieć zastrzeżenia co do wiarygodności finansowej klienta. Na tym etapie kredytodawca weryfikuje również dokumenty finansowe klienta, oceniając, czy stać go na kredyt.

Kontrola klienta w BIK
Ważnym źródłem wiedzy o potencjalnych kredytobiorcach dla banków jest baza Biura Informacji Kredytowej. Do BIK-u spływają wszystkie informacje z banków i niektórych firm pożyczkowych o udzielonych kredytach i trybie ich spłaty. Zaległości są skrupulatnie odnotowywane w bazach BIK, a jeśli osoba starająca się o kredyt w banku ma takie zaległości, to ryzyko kredytowania jest w stosunku do niej bardzo wysokie. Bank w takiej sytuacji bez wątpienia odmówi udzielenia klientowi kredytu.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Temu nie pozostaje nic innego, jak uregulować swoje długi, zlikwidować zaległości w BIK oraz poczekać 5 lat na wymazanie z rejestrów BIK negatywnych informacji na jego temat.

Kontrola w serwisach społecznościowych
Coraz więcej banków w Polsce uznaje, że nieograniczoną skarbnicą wiedzy o potencjalnych kredytobiorcach mogą być serwisy społecznościowe, takie jak Facebook czy Instagram. Część instytucji kredytujących kontroluje profile klientów, ponieważ można z nich wywnioskować, jaki jest rzeczywisty stan posiadania danej osoby.

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa Pekao S.A. w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne z Kartą Wielowalutową w PEKAO S.A »