A A A
drukuj

Wynagrodzenia przeciętne według GUS – 2018/2019

Data publikacji: 2019.04.02 godz. 15:24
OCENA
5.0/5

Polscy pracownicy zarabiają coraz lepiej w różnych branżach działalności gospodarczej. Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pracowników w 2018 roku.

Fot: Średnia krajowa 2019

Przeciętne wynagrodzenie pracownika w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2018 roku wynosiło 5275 zł brutto, czyli około 4742 zł netto. Mediana wynagrodzeń wyniosła z kolei 4260 zł brutto, tj. 3035 zł netto. 

Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie?
W grudniu 2018 roku według danych GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika w sektorze przedsiębiorstw wynosiło niemal 5275 zł brutto, dokładnie 5274,95 zł. Należy jednak pamiętać, że to tylko średnia statystyczna, a z płacami w Polsce wcale nie jest tak dobrze. Świadczą o tym m.in. wyniki szacunków firmy doradczej Open Finance, które wskazują, że większość pracowników firm zarabia ponad połowę mniej. Najczęściej wypłacana miesięcznie pensja to około 2,5 tys. zł brutto.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Należy pamiętać też, że cały czas mowa jest o wynagrodzeniu brutto, czyli przed opodatkowaniem i odprowadzeniem obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne do ZUS. Dlatego z wynagrodzenia brutto 5275 zł w rzeczywistości przeciętnie na rękę pracownika trafiło w grudniu 2018 roku 3742 zł, czyli o 29 proc. mniej niż w ujęciu brutto.
GUS w swoich badaniach może przedstawiać wyższe płace średnie niż rzeczywista przeciętna płaca, ponieważ nie bierze pod uwagę najmniejszych firm, zatrudniających do 9 osób. Statystycznie rzecz ujmując w małych firmach wynagrodzenia są niższe niż w dużych.

Mediana lepszym wskaźnikiem
Przeciętne wskaźniki wysokości wynagrodzeń przez wielu specjalistów są uważane za niemiarodajne. Nie obrazują tego, ile zarabia przeciętny pracownik w Polsce. Jeśli do wyliczeń brane są wynagrodzenia szeregowych podwładnych i kierowników czy prezesów, średnia staje się mocno zawyżona.
Dlatego lepiej jest zwracać uwagę na medianę płac, która pokazuje wartość wobec której połowa osób zarabia mniej, a połowa więcej. GUS oszacował, że mediana wynagrodzeń w Polsce w grudniu 2018 roku była o niemal 20 proc. niższa niż wskazana średnia i wyniosła 4260 zł brutto, czyli 3035 zł netto.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Dominanta wynagrodzeń
Kolejnym wskaźnikiem statystycznym podawanym przez GUS w badaniu struktury wynagrodzeń w Polsce była dominanta, a więc najczęściej występująca płaca w Polsce. Jeszcze w 2016 roku wynosiła ona mniej niż połowę średniej płacy, czyli w grudniu 2018 roku musiałaby ona być na poziomie około 2500 zł brutto, tj. 1808 zł netto. 

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »