A A A
drukuj

Zasiłek pielęgnacyjny i opiekuńczy w górę - od 1 listopada 2018 roku

Data publikacji: 2018.08.08 godz. 13:23
OCENA
4.5/5

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska informuje, że od 1 listopada 2018 roku zaplanowano wzrost świadczeń pielęgnacyjnych. Dodatkowo ma pojawić się specjalny zasiłek opiekuńczy. Na jaką podwyżkę mogą liczyć świadczeniobiorcy?

Fot: Zmiany w zasiłkach od 1 listopada 2018.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od 1 listopada 2018 roku podnosi o ponad 30 zł zasiłek pielęgnacyjny oraz o 100 zł odpowiednio specjalny zasiłek opiekuńczy oraz zasiłek dla opiekuna osoby niepełnosprawnej. 

 

 

Budowa systemu wsparcia dla osób niepełnosprawnych
Trwający wiele dni protest osób niepełnosprawnych w Sejmie ostatecznie zakończył się, ale nie zawarto satysfakcjonującego obie strony porozumienia. Niemniej rząd zdecydował się na zbudowanie systemu wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Ruszyły już konsultacje wojewódzkie dotyczące tej kwestii. Jednym z elementów projektowanego systemu mają być programy wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami finansowane z funduszu solidarnościowego. Od stycznia 2019 roku zostaną na ten cel wygospodarowane i odprowadzone środki finansowe pochodzące z Funduszu Pracy.

Zaledwie 163 zł
Obecnie osoby bliskie niepełnosprawnym, które się nimi opiekują, mogą liczyć na uzyskanie z budżetu państwa zasiłku pielęgnacyjnego w kwocie zaledwie 163 zł miesięcznie. Ma się to zmienić od 1 listopada 2018 roku. Zasiłek wzrośnie o 31,24 zł do kwoty 184,42 zł. To nadal niewiele, ale rząd w końcu zajął się tą sprawą. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na fakt, że zasiłek pielęgnacyjny nie był waloryzowany przez ostatnie 12 lat.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Ministerstwo zapowiada, że podwyżka zasiłku o nieco ponad 30 zł miesięcznie od 1 listopada 2018 roku jest tylko pierwszym krokiem w kierunku jego solidnej waloryzacji. W następnym roku przewidziano kolejny wzrost tego świadczenia, aby łącznie w ciągu dwóch lat wzrosło ono o ponad 62 zł.
Jednocześnie ze zmianą wysokości zasiłku pielęgnacyjnego MRPiPS zapowiedziało wzrost specjalnego zasiłku opiekuńczego o 100 zł oraz zasiłku dla opiekuna - również o 100 zł. Najmocniej zmiany te odczują opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych, nie zaś dzieci niepełnosprawnych.
Specjalny zasiłek opiekuńczy wynosi obecnie 520 zł miesięcznie, ale przyznawany jest on wyłącznie przy spełnieniu kryterium dochodowego: łączny dochód rodziny osoby, która jest opiekunem niepełnosprawnego oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie może przekroczyć kwoty 764,00 zł.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Z kolei zasiłek opiekuńczy wypłacany jest w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku i wypłaca się go za każdy dzień, w którym świadczeniobiorca sprawuje opiekę, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »