A A A
drukuj

Będą niewindykowalne konta dla uczestników programu 500 plus i innych?

Data publikacji: 2016.05.23 godz. 13:42
OCENA
4.9/5

Media informują, że dla dłużników będą otwierane specjalne rachunki bankowe, na które będą trafiać pieniądze wyłączone z egzekucji (np. alimenty, „500 Plus”). Teraz chrona tych świadczeń przed zajęciem komorniczym jest trudna.

Fot: Konto bankowe, do którego komornik nie ma dostępu

Egzekucja z konta bankowego to rozwizanie, które zdecydowanie najczęściej wybierają krajowi komornicy. Można szacować, że obecnie jest zajętych około 6 milionów kont w bankach i spółdzielczych kasach oszczędnościowo - kredytowych (SKOK-ach). Na wiele zablokowanych rachunków wpływają środki ustawowo wyłączone z egzekucji (np. zasądzone alimenty, zasiłki z pomocy społecznej i świadczenia wychowawcze). Niedawno do tej kategorii świadczeń chronionych przed komornikiem, dołączyły również pieniądze wypłacane w ramach programu Rodzina 500 plus. W praktyce może się jednak zdarzyć, że komornik zabierze z konta środki, które formalnie nie powinny podlegać egzekucji. Przyczyną takiego stanu rzeczy są wadliwe przepisy. Dlatego Związek Banków Polskich (ZBP) w porozumieniu z Krajową Radą Komorniczą (KRK), zamierza uruchomić specjalne rachunki dla dłużników. 
Sprawdź - pożyczka bez BIK »

Po wpłacie środków na zwykły rachunek przestaje obowiązywać ochrona
Wspólna inicjatywa ZBP oraz KRK jest odpowiedzią na problemy, które wynikają z obecnej konstrukcji przepisów kodeksu postępowania cywilnego. Wspomniany kodeks przewiduje ochronę przed egzekucją komorniczą niektórych rodzajów świadczeń, ale takie rozwiązanie korzystne dla dłużników obowiązuje tylko podczas naliczania i wypłacania środków. To oznacza, że komornik nie może potrącić określonej sumy przed wypłatą pieniędzy objętych ochroną.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Przepisy ochronne w praktyce przestają obowiązywać, gdy kwota alimentów, świadczeń z opieki społecznej lub świadczeń wychowawczych trafia na konto prowadzone przez bank albo SKOK. Wówczas komornik musi brać pod uwagę przepisy kodeksu postępowania cywilnego, które dotyczą egzekucji z rachunków bankowych. Te regulacje nie przewidują specjalnej ochrony dla środków pochodzących z alimentów, zasiłków lub świadczeń wychowawczych (np. wypłat dla uczestników Rodziny 500 plus).
Obrazowo można powiedzieć, że po wpłacie na rachunek bankowy, chronione środki tracą swoją tożsamość i zostają „wymieszane” z pieniędzmi nieobjętymi ochroną prawną. Powstaje pytanie, czy w opisywanej sytuacji komornicy powinni sprawdzać historię wpłat i dodatkowo wykluczać z zajęcia np. alimenty lub świadczenia wychowawcze. Takie rozwiązanie wydaje się zgodne z przepisami, które przewidują ochronę niektórych świadczeń, ale jednocześnie byłoby sprzeczne z zasadami dotyczącymi egzekucji na rachunku bankowym. Patową sytuację mogłaby rozwiązać nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego (KPC). Trudno jednak powiedzieć, czy odpowiednie zmiany prawne nastąpią w najbliższym czasie. Na razie, dłużnicy radzą sobie poprzez gotówkowe pobieranie świadczeń wyłączonych z egzekucji. Taka wypłata bez użycia rachunku bankowego pozwala ominąć blokadę konta. Wspomniane rozwiązanie nie jest jednak stuprocentowo skuteczne. Trzeba pamiętać, że komornik w razie potrzeby może zająć również gotówkę. Z egzekucji komorniczej wyłączona jest kwota:

  • zapewniająca utrzymanie rodziny do najbliższej wypłaty - w przypadku dłużnika pobierającego stałą okresową pensję
  • zapewniająca utrzymanie rodziny przez najbliższe dwa tygodnie - jeśli zadłużona osoba nie otrzymuje stałej pensji

UWAŻAJ NA TO! Konta, o których "nie dowie się komornik". Czytaj więcej »
Osoby pobierające alimenty i zasiłki w formie gotówkowej, powinny pamiętać o tej regulacji, którą wprowadza artykuł 829 punkt 5 kodeksu postępowania cywilnego.
Jeżeli Związkowi Banków Polskich oraz Krajowej Radzie Komorniczej uda się wprowadzić specjalne i bezpłatne rachunki dla dłużników, to sytuacja stanie się bardziej klarowna. Dochody pochodzące z alimentów, zasiłków oraz świadczeń wychowawczych (np. wypłacanych w ramach programu „500+”), będą trafiały na konta zupełnie wyłączone z egzekucji. Takie rachunki powinny uruchomić również spółdzielcze kasy oszczędnościowo - kredytowe. W przeciwnym razie, klienci SKOK-ów będą pozbawieni lepszej ochrony przed egzekucją komorniczą. Być może, pomysłem wprowadzenia tzw. rachunków socjalnych dla dłużników mocniej zainteresuje się państwo. Na razie odpowiednia inicjatywa wyszła od instytucji (ZBP, KRK), które nie muszą w największym stopniu interesować się losem dłużników.

Przejdź na drugą stronę i dowiedz się, jak chronić się przed komornikiem już dziś »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »