A A A
drukuj

Bezpieczne płatności za granicą - o czym trzeba pamiętać?

Data publikacji: 2019.07.03 godz. 12:14
OCENA
5,0/5

3. Trzeba unikać podwójnych przewalutowań przy płatnościach
Podwójne przewalutowania to kolejna „pułapka” płatnicza, na którą trzeba uważać podczas pobytu za granicą. Z taką formą przewalutowania często mamy do czynienia wtedy, gdy płacimy za zakupy lub wypłacamy banknoty w mało popularnej walucie przy pomocy karty „złotówkowej” (bez pakietu wielowalutowego). W opisywanej sytuacji może dojść do podwójnego przewalutowania (np. z lewa bułgarskiego na euro i później z euro na złote). Podwójne przewalutowanie jest niekorzystne, ponieważ oznacza większe koszty dla posiadacza konta i karty.

Ewentualne zasady stosowania podwójnych przewalutowań zależą od ustaleń pomiędzy naszym bankiem i organizacją płatniczą, która rozlicza daną kartę debetową/kredytową (VISA lub MasterCard). W regulaminie obsługi karty płatniczej albo na infolinii banku klient może sprawdzić, czy trzeba obawiać się podwójnego przeliczenia niektórych płatności i operacji walutowych.

4. Zagraniczny operator bankomatu może naliczyć swoją prowizję
Podczas podróży do innego kraju prawdopodobnie będziemy mieli do wyboru bankomaty obsługiwane przez różne sieci oraz zagraniczne banki. Doświadczenia polskich podróżników oraz urlopowiczów wskazują, że najlepiej jest wybierać urządzenia obsługiwane przez największe lokalne sieci bankomatowe albo banki. W przypadku takich bankomatów, istnieje bowiem mniejsza szansa naliczenia dodatkowej prowizji lub opłaty (przez miejscowego operatora). Jeżeli mamy wątpliwości co do kosztów wypłaty, to warto najpierw „wyciągnąć” z bankomatu mały nominał i później sprawdzić rzeczywiste koszty operacji po zalogowaniu się do bankowości internetowej lub mobilnej.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

5. Funkcja DCC w bankomacie oznacza mniej korzystny kurs
Osoby korzystające z zagranicznych bankomatów, powinny również uważać na tak zwaną funkcję DCC (ang. dynamic currency conversion). Zapewnia ona możliwość poznania ostatecznego kosztu wypłaty jeszcze przed jej wykonaniem. Osoba korzystająca z funkcji DCC w zagranicznym bankomacie, od razu dowie się, jaka suma (wyrażona w walucie karty - np. złotym) pomniejszy saldo jej konta. Problem polega na tym, że kursy stosowane w ramach funkcji DCC bardzo często są niekorzystne. Opisywana funkcja wzbudza tak duże kontrowersje, że protestowały przeciwko niej np. europejskie organizacje zrzeszające konsumentów. Mimo tego, funkcja DCC nadal jest dostępna w bankomatach i czasem może pojawić się nawet podczas płatności przy pomocy terminalu „kartowego”.
Przejdź na trzecią stroną i dowiedz się, czy masz dobrą kartę oraz poprawny PIN »

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »