A A A
drukuj

Co obejmuje tzw. ustawa frankowa?

Data publikacji: 2019.04.15 godz. 16:39
OCENA
5.0/5

Kredyty we frankach szwajcarskich były niegdyś bardzo popularne w Polsce. Jednak obecnie są przysłowiową „kulą u nogi” spłacających zobowiązania, z uwagi na znaczną zmianę kursu franka. Już w kampanii prezydenckiej ówczesny kandydat Andrzej Duda obiecywał, że pomoże „frankowiczom” w rozwiązaniu ich problemu. Obecnie trwają prace nad tzw. ustawą frankową.

Fot: Ustawa frankowa - zasady.

Znowelizowana ustawa frankowa zakłada korzystne przewalutowanie kredytów frankowych przez banki na PLN, a różnica wynikająca z salda wcześniejszego i nowego kredytu będzie pokrywana z pieniędzy Funduszu Konwersji. Do funduszu środki wpłacać mają same banki. 

 


Ustawa najprawdopodobniej przed wyborami

Przez kilka ostatnich lat frankowiczom cały czas obiecywano pomoc, która jednak nigdy nie doszła realnie do skutku. Teraz jednak może być inaczej, ponieważ mamy przed sobą rok wyborów do Europarlamentu i wyborów parlamentarnych w Polsce.
Prace nad nowelizacją ustawy frankowej wyraźnie przyspieszyły, z czego powinni być zadowoleni wszyscy, którzy spłacają kredyty w walucie helweckiej. Na czym ma polegać nowy mechanizm pomocowy?

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Co Polacy myślą o pomocy dla frankowiczów?
Rządowa pomoc dla osób spłacających kredyty we frankach szwajcarskich spotyka się z negatywnym odbiorem u innych kredytobiorców i osób, które takich zobowiązań nie mają. Potwierdza to badanie Kantar Public z lutego 2019 roku, w którym 51 proc. wszystkich obywateli wypowiedziało się, że osoby mające kredyty hipoteczne nie powinni otrzymać pomocy ze strony państwa. W grupie kredytobiorców frankowych 58 proc. respondentów jest rzecz jasna na „tak”.

Co zawiera nowa ustawa?
Ustawa frankowa, nad którą pochylili się politycy, dotyczy nie tylko frankowiczów i jest to wyraźna zmiana względem wcześniejszych pomysłów. Ma obejmować pomoc dla wszystkich osób, które zadłużyły się w walutach obcych.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Nowy pomysł jest taki, aby większość umów kredytów walutowych została przewalutowana na PLN. Koszty takiej operacji miałyby wziąć na siebie banki, które w portfelu kredytowym mają kredyty w CHF, a nie budżet państwa. Obniżyłoby to wartość spłacanego kredytu.
Ma to działać w ten sposób, że banki z kredytami w CHF w swoich portfelach co kwartał będą zobowiązane wpłacać kwoty o wartości 0,5 proc. takich kredytów do utworzonego Funduszu Konwersji. Będzie on zarządzany przez państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego. Następnie te same banki będą zawierać ze swoimi klientami dobrowolne umowy o przewalutowanie kredytów na PLN w taki sposób, aby saldo kredytu po dokonaniu takiej operacji było niższe niż przedtem. Nie wiadomo, jaka to będzie różnica. Banki będą musiały ją jednak pokryć, a pieniądze na ten cel będą pochodzić z Funduszu Konwersji.
Jeśli bank nie podpisze umów o przewalutowanie, to wpłacone przez niego środki do wspominanego funduszu trafią do innych banków, które się na to zdecydują. Zasadniczo ustawa frankowa po nowelizacji ma wejść w życie od 1 lipca 2019 roku, ale potrzeba jeszcze wiele czasu na przejście procedury formalnej.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »