A A A
drukuj

Czy banki muszą się tłumaczyć z odrzucenia wniosku kredytowego?

Data publikacji: 2019.04.16 godz. 09:01
OCENA
3,2/5

Odmowa udzielenia kredytu to niestety częsta sytuacja w bankach. Jeśli bank oceni, że klient nie jest wystarczająco wiarygodny jako kredytobiorca i ma niską zdolność kredytową, nie udzieli wnioskowanego kredytu. Czy w takiej sytuacji instytucja bankowa zobowiązana jest uzasadnić swoją decyzję?

Fot: Bank musi podać powód odrzucenia wniosku kredytowego?

Banki nie mają odgórnego obowiązku uzasadniania klientom wnioskującym o kredyt, że odrzuciły ich wniosek. 

Czy bank musi podać przyczynę odmowy kredytu?
Kiedy klient składa w banku wniosek o udzielenie kredytu, poddaje się jednocześnie ocenie ze strony analityków bankowych. Ci sprawdzają, czy stać go na kredyt i czy ma pozytywną historię kredytowania. Obliczają zdolność kredytową, kontrolują wiarygodność klienta, źródła pozyskiwanych przez niego dochodów oraz ich wysokość. Jeśli okazuje się, że dana osoba nie spełnia warunków zostania kredytobiorcą, nie otrzyma pozytywnej decyzji kredytowej.
Bank musi na wniosek klienta odpowiedzieć. Jeśli jego ocena jest negatywna, bank poinformuje daną osobę o odrzuceniu wniosku o kredyt. Jednocześnie nie ma obowiązku informowania klienta o tym, dlaczego odrzucił wniosek o kredyt.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Wyjątek od reguły
W większości przypadków banki nie uzasadniają odmowy udzielenia kredytu, ponieważ nie muszą tego robić. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której problemem są przedawnione długi klienta. Bank musi ujawnić, z jakiej bazy się o nich dowiedział. Zwykle nie jest to trudne, ponieważ instytucje bankowe bez trudu mogą kontrolować dane potencjalnych kredytobiorców w Biurze Informacji Kredytowej oraz w Krajowym Rejestrze Długów.

Dlaczego banki odmawiają udzielenia kredytu?
Bank nie udzieli zobowiązania kredytowego, jeśli klient:

  • ma negatywne wpisy w BIK lub w biurach informacji gospodarczej,
  • ma niestabilne zatrudnienie i niskie zarobki,
  • nie ma żadnej historii współpracy z bankiem,
  • złożył niepoprawny lub niekompletny wniosek kredytowy.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Do najpopularniejszych powodów odmowy udzielenia kredytu zaliczyć należy brak zdolności kredytowej, negatywne wpisy w BIK oraz niespełnianie warunków kredytowych w danym banku.

Komentarze

comments powered by Disqus