A A A
drukuj

Czy można sprzedać samochód w kredycie?

Data publikacji: 2019.09.30 godz. 15:58
OCENA
5.0/5

Zakup samochodu można sfinansować na wiele różnych sposobów, również z wykorzystaniem kredytu bankowego. Może być to kredyt samochodowy lub gotówkowy. Czy w trakcie spłaty takiego zobowiązania finansowego można sprzedać przedmiot kredytowania, jakim jest auto?

Fot: Kiedy można sprzedać samochód z kredytem?

Samochód w kredycie gotówkowym można sprzedać w dowolnym momencie trwania okresu spłaty, ale jeśli sfinansowano transakcję kredytem samochodowym, wymagana będzie zwykle zgoda banku na sprzedaż. 

Kredyt samochodowy i gotówkowy
Zasadniczo zakup pojazdu mechanicznego za pieniądze z banku finansowany jest przy użyciu dwóch produktów kredytowych:

Kredyt samochodowy to zobowiązanie celowe, które zaciągane jest na zakup określonego pojazdu. Samochód stanowi też zabezpieczenie spłaty kredytu. Inaczej wygląda to w przypadku kredytu gotówkowego, który można spożytkować na dowolne cele, bez powiadamiania o tym banku. Zwykle taki kredyt nie ma także zabezpieczenia.
O wiele łatwiej jest sprzedać samochód kredytowany kredytem gotówkowym niż ten, na który zaciągnięto kredyt celowy. Taki pojazd można zbyć w dowolnym czasie, nawet w dniu zaciągnięcia zobowiązania kredytowego. Bank nie ma żadnej mocy sprawczej, aby zakazać swojemu klientowi takiej transakcji.

Sprzedaż auta sfinansowanego kredytem samochodowym
Banki udzielają kredytów samochodowych na konkretny, wskazany we wniosku kredytowym cel. Jest on zabezpieczeniem spłaty długu. W praktyce sprzedaż auta sfinansowanego takim kredytem jest trudna, ale nie niemożliwa. Konieczne staje się uzyskanie wcześniejszej zgody banku. Procedura sprzedaży auta może być różna, w zależności od stosowanych przez kredytodawcę zabezpieczeń spłaty.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Jeśli bank ma zabezpieczenie kredytu samochodowego w postaci cesji z polisy AC oraz zatrzymał kartę pojazdu, łatwo będzie uzyskać jego zgodę na sprzedaż auta, ale w zamian klient zwykle będzie musiał zobowiązać się na piśmie, że zwróci pozostałą część kredytu niezwłocznie po sprzedaży pojazdu.
Trudniej wygląda to w przypadku, gdy zabezpieczeniem kredytu samochodowego jest przewłaszczenie. Wtedy w dowodzie rejestracyjnym pojazdu jako współwłaściciel figuruje bank. Jeśli wyraża zgodę na sprzedaż auta, w umowie sprzedaży będzie widniał jako strona transakcji, a pieniądze pozyskane od kupującego trafią na jego konto. Po przelaniu środków bank wyda klientowi zatrzymaną kartę pojazdu, co pozwoli kupującemu na przerejestrowanie samochodu.
Sytuacja wygląda najgorzej dla kredytobiorcy chcącego sprzedać kredytowane auto, jeśli zabezpieczeniem spłaty jest zastaw rejestrowy. Wówczas trzeba będzie zawrzeć z kupującym auto umowę przedwstępną, w której pojawi się zapis o przelaniu przez kupującego na konto banku kwoty potrzebnej do spłaty kredytu. Dopiero wtedy bank po uzyskaniu środków finansowych może zdjąć zastaw i właściciel pojazdu zawrze docelową umowę sprzedaży z kupującym.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »