A A A
drukuj

Czym jest spread walutowy?

Data publikacji: 2018.04.17 godz. 14:40
OCENA
5.0/5

Z pojęciem spreadu walutowego można spotkać się przy wymianie walut obcych, w kantorach i w bankach, jak i na przykład przy spłacaniu rat kredytów walutowych. Spread niewątpliwie ma znaczenie dla osób, które grają na międzynarodowej giełdzie walutowej Forex. Czym on jest?

Fot: Ile banki zarabiają na spreadzie walutowym?

Spread walutowy to koszt wymiany waluty w bankach czy w kantorach walutowych. Jest różnicą występującą pomiędzy ceną kupna a sprzedaży danej waluty. 

Różnice w cenie walut
Najprościej rzecz ujmując, spread walutowy jest różnicą pomiędzy ceną kupna a sprzedaży waluty. Można go określić jako koszt wymiany waluty, który dla kantorów lub banków jest źródłem dodatkowego zarobku.
Przy wymianie walutowej mamy do czynienia z trzema kursami:

  • kursem rynkowym,
  • kursem sprzedaży,
  • kursem kupna.

Kurs rynkowy służy do realizowania transakcji między bankami a instytucjami finansowymi i nie jest dostępny dla klientów biznesowych czy indywidualnych. W celu obliczenia spreadu walutowego, wystarczy odjąć od ceny sprzedaży waluty cenę jej zakupu.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Kto ustala spready?
Nie ma zewnętrznej instytucji, która ustalałaby wysokość spreadów walutowych. Są one ustalane indywidualnie i nie są wartością stałą. W kantorach walutowych wynoszą od kilku do kilkudziesięciu groszy. Wartość spreadu zależy od kilku czynników:

  • wewnętrznej polityki cenowej danej instytucji finansowej,
  • sytuacji rynkowej,
  • kondycji gospodarczej kraju oraz prowadzonej polityki.

Spread walutowy może być podawany w formie liczbowej, jako rzeczywista różnica pomiędzy dwoma kursami walutowymi, albo w formie procentowej i zwykle wynosi od 1,5 do 5 proc. Procentową wartość wylicza się według wzoru:
Spread = (kurs sprzedaży waluty – kurs kupna waluty) / [0,5*(kurs sprzedaży waluty + kurs kupna waluty)] *100%)
Jeśli kurs sprzedaży EUR to 4,50 zł, a kurs kupna to 4,40 zł, wówczas spread wyniesie:
(4,50-4,40)/[0,5*(4,50+4,40)]*100%)= 2,25 proc.

Spready bankowy przy kredytach walutowych
Do 2011 roku klienci banków spłacający kredyty walutowe byli w zasadzie skazani na ponoszenie kosztów spreadów walutowych. Banki kształtowały w ten sposób spready, aby dużo zarobić. Dziś jednak za sprawą wprowadzonej w życie tzw. ustawy antyspreadowej kredytobiorcy walutowi mogą spłacać swoje raty kapitałowo-odsetkowe bezpośrednio w walucie, w której zaciągnęli zobowiązanie. Często więc takie osoby gromadzą daną walutę, np. z tytułu wypłaty wynagrodzenia do zagranicznego pracodawcy, albo poszukują najlepszych możliwych kursów walutowych, aby móc spłacać kredyt taniej. Rozwiązaniem dla nich jest zakup waluty w kantorach internetowych, które mają o wiele korzystniejsze spready walutowe niż banki i większość kantorów stacjonarnych.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloDom Zielona Hipoteka w VeloBank »