A A A
drukuj

Czym są kredyty subprime i czy powinniśmy się ich bać?

Data publikacji: 2018.02.05 godz. 16:35
OCENA
5,0/5

Eksperci ostrzegają przed rozpowszechnianiem się w Stanach Zjednoczonych tzw. kredytów subprime. Co należy rozumieć pod tym pojęciem i czy trzeba bać się takich zobowiązań finansowych?

Fot: Co to są kredyty subprime?

Kredyty subprime to najbardziej ryzykowne produkty kredytowe, udzielane głównie na rynku amerykańskim, grożące ponownym globalnym kryzysem finansowym. 

Czym są suprime loan?
Anglojęzyczny termin „Subprime loan” to kredyty subprime, udzielane przez banki, określane jako kredyty wysokiego ryzyka. W celu rekompensacji banki udzielają takich zobowiązań kredytowych z wysokim oprocentowaniem, wyższym niż stopa procentowa ustalana przy każdym innym standardowym kredycie w danym segmencie rynkowym.
Kredytobiorcami w przypadku kredytów subprime są nierzetelni i niesprawdzeni kredytobiorcy, którzy mogą mieć negatywną historię kredytową. Dlatego przypisuje się im ryzyko ponownego zalegania z bieżącymi płatnościami rat kapitałowo-odsetkowych. W grupie kredytów subprime wymienić można między innymi kredyty hipoteczne oraz specjalne karty kredytowe.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Popularność kredytów subprime w USA
Jeszcze przed globalnym kryzysem finansowym z 2009 roku na rynku amerykańskim szerzyła się praktyka udzielania najbardziej ryzykownych kredytów subprime. Wbrew pozorom banki nie zaniechały ich udzielania po załamaniu rynku finansowego. W 2009 roku udział kredytów udzielanych w USA dla konsumentów z opóźnieniami powyżej 90 dni przekroczył 8 proc. wartości portfela banków. W wyniku negatywnych zmian rynkowych w Stanach Zjednoczonych, załamał się globalny rynek finansowy. Dlatego powszechność subprime loan jest niepokojąca nawet dla kredytobiorców w Polsce.
Obecnie kredyty subprime są udzielane nie na rynku hipotecznym, ale głównie w postaci kredytów na sfinansowanie zakupu pojazdów mechanicznych. Banki stawiają naprawdę bardzo niskie wymagania konsumentom, chcącym kupić samochód na kredyt. FED podaje, że przez pierwsze trzy kwartały 2017 roku amerykańskie banki skredytowały gospodarstwom domowym auta o łącznej wartości 431,4 mld dolarów. Dla porównania, wynik dla całego, kryzysowego 2009 roku wynosił na amerykańskim rynku kredytów samochodowych około 281,9 mld dolarów.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Najmniej wiarygodni klienci bez trudu zaciągają kredyty na samochody na amerykańskim rynku. To osoby posiadające wynik scoringu kredytowego poniżej 620 punktów w systemie Equifax Riskscore 3.0. Z tego powodu nagle wzrosła wartość samochodowych kredytów subprime, co grozi kryzysem dla całego rynku finansowego.

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa Pekao S.A. w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne z Kartą Wielowalutową w PEKAO S.A »