A A A
drukuj

Debet w koncie – jak otrzymać, wykorzystywać i spłacać?

Data publikacji: 2019.02.07 godz. 14:47
OCENA
4.8/5

Wykorzystywanie środków finansowych zgromadzonych na koncie osobistym to przywilej każdego właściciela rachunku. Bank nie może w to ingerować. Kiedy pieniądze na koncie się skończą, w niektórych przypadkach klient może zacząć korzystać z pieniędzy banku, w ramach debetu z ustalonym limitem. Czym on jest i kto może go otrzymać?

Fot: Wszystko o debecie w koncie.

Debet jest ujemnym saldem konta klienta. To rodzaj kredytu udostępnianego przez bank, z którego można skorzystać dopiero po spożytkowaniu swoich własnych środków finansowych. Debet otrzyma osoba posiadająca dobrą zdolność kredytową i pozytywną historię kredytowania w BIK

 

Pojęcie debetu
Debet powszechnie określany jest jako ujemne saldo na koncie bankowym. Występuje w momencie, gdy bank w ramach naszego rachunku osobistego, pożycza nam pieniądze, które można swobodnie wykorzystywać na dowolne cele. Z debetu można skorzystać tylko po uprzednim otrzymaniu go od banku, do określonego limitu oraz po tym, jak wszystkie środki z konta zostaną już spożytkowane przez klienta.
Można więc powiedzieć, że debet to suma pieniędzy banku udostępniona posiadaczom kont osobistych, po wypłaceniu przez nich więcej pieniędzy niż mieli na rachunku. Przykładowo, jeśli mamy na koncie 2000 zł i 1000 zł debetu, możemy wypłacić z rachunku lub wykonać transakcje kartą wydaną do konta na kwotę do 3000 zł, ale na debet klient wejdzie, kiedy wyda już swoje 2000 zł.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »
Spłata debetu odbywa się wraz z każdą wpłatą na konto, w ramach którego klientowi udostępniono ten debet. Wystarczy więc zasilić konto, aby zmniejszyć lub spłacić debet, ograniczając przy okazji koszty z nim związane.

Jak otrzymać debet?
Nie każdy klient banku, który posiada konto osobiste, będzie mógł otrzymać debet w koncie. Wszystko zależy od indywidualnej oceny zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy. Bank kontroluje przepływy pieniężne na koncie klienta, wylicza jego zdolność kredytową oraz sprawdza historię kredytowania w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli zdolność kredytowa jest odpowiednio wysoka, a w BIK-u nie ma negatywnych wpisów na temat potencjalnego kredytobiorcy, najprawdopodobniej debet zostanie przyznany na wniosek klienta.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Ile kosztuje debet?
Udzielany przez bank kredyt w postaci debetu w koncie jest oprocentowany. Należy zatem szczegółowo przemyśleć kwestię skorzystania z takiej opcji. Najważniejsze jest, jak duże są odsetki od wykorzystanej kwoty debetu oraz ile płaci się za sam debet, czyli za utrzymywanie w dyspozycji klienta pieniędzy w debecie.
Debet udzielany jest w niewielkiej kwocie, zwykle kilku czy co najwyżej kilkunastu tysięcy złotych. Pieniądze przydają się na wypadek nieprzewidzianych wypadków.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »