A A A
drukuj

Dla kogo Emerytura plus 2019?

Data publikacji: 2019.05.31 godz. 08:34
OCENA
5,0/5

Wiadomo już, że 13. emerytura, tzw. Emerytura plus 2019 zostanie wypłacona dla polskich świadczeniobiorców. Kiedy to nastąpi i czy wszyscy emeryci będą uprawnieni do uzyskania takiego wsparcia finansowego?

Fot: Emerytura +

Emerytura plus 2019 będzie przysługiwała wszystkim emerytom i rencistom, bez wyjątku i bez względu na to, jaki typ świadczenia oraz w jakiej wysokości uzyskują oni z systemu ubezpieczeniowego. 

Jednorazowa, dodatkowa emerytura
Zgodnie z zapowiedziami Prawa i Sprawiedliwości emerytom wypłacona zostanie trzynasta emerytura. We wtorek, 23 kwietnia 2019 roku prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o jednorazowym świadczeniu dla emerytów i rencistów.

Ile wyniesie Emerytura plus?
Program Emerytura plus zakłada, że emerytom i rencistom zostanie wypłacone w 2019 roku jednorazowe świadczenie pieniężne, w wysokości najniższej emerytury. Będzie to więc 1100 zł brutto, czyli około 888,25 zł „na rękę”. Uprawnieni do uzyskania Emerytury plus nie będą musieli składać żadnych wniosków do uzyskania jednorazowego wsparcia finansowego z budżetu państwa. Pieniądze będą bowiem wypłacane „z urzędu”.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Kto uzyska „trzynastkę” emerytalną?
W programie Emerytura Plus założono, że jednorazowe świadczenie emerytalne dostaną wszyscy emeryci, bez wyjątku. Będzie to łącznie według wstępnych szacunków około 9,8 mln emerytów i rencistów.
Wśród beneficjentów Emerytur plus 2019 znajdą się:

  • emeryci i renciści zaliczani do powszechnego systemu ubezpieczeniowego,
  • renciści i emeryci rolnicy,
  • osoby, które uzyskują emerytury pomostowe, nauczycielskie, świadczenia kompensacyjne, renty rodzinne, inwalidzkie, wojenne, socjalne, a także zasiłki przedemerytalne i świadczenia przedemerytalne.

Świadczenie Emerytura plus w tej samej wysokości uzyskają wszyscy świadczeniobiorcy wymienieni powyżej, bez względu na to, jaki rodzaj świadczenia uzyskują i w jakiej wysokości. Szacuje się, że realizacja programu Emerytura plus 2019 będzie kosztować budżet państwa 10,8 mld zł.

Konta oszczędnośœciowe z 18 banków. Porównaj oferty »

Kiedy emeryci dostaną jednorazowe świadczenie?
Ustalono, że terminy wypłat dodatkowego świadczenia emerytalnego będą takie same jak terminy wypłaty świadczeń regularnych. Emeryci i renciści uzyskują je co miesiąc, w terminie do 1, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia każdego miesiąca. Wynika z tego, że w kwietniu i w maju wszyscy uprawnieni emeryci i renciści uzyskają Emeryturę plus 2019.

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Pożyczka przekorzystna w PEKAO S.A »