A A A
drukuj

Finanse bez tajemnic: karty kredytowe. Część 5: Haczyki w ofercie

Data publikacji: 2013.12.17 godz. 13:58

Opracowanie własne
OCENA
3.6/5

Ze względu na spadającą sprzedaż kart kredytowych krajowe banki starają się uatrakcyjniać swoją ofertę. Potencjalni klienci są kuszeni darmowymi pakietami ubezpieczeń oraz wydłużonym okresem bezodsetkowym (grace period). Kilka banków wciąż przewiduje kilkuprocentowy zwrot za zakupy opłacone „kredytówką”. Promocyjne elementy kartowej oferty mogą odwracać uwagę od mało korzystnych zapisów, które znajdują się regulaminie lub tabeli opłat i prowizji. Warto omówić kilka takich ukrytych „haczyków” …

Klient musi uwaać na wypłaty gotówkowe i przelewy z karty

Użytkownicy kart kredytowych powinni wiedzieć, że pobieranie gotówki z bankomatów jest bardzo kosztowne. Prowizje za wypłatę środków przy pomocy „kredytówki” zwykle wahają się od 3,00% do 4,00% pobieranej kwoty (patrz tutaj). Osoby posiadające kartę kredytową muszą pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Po zrealizowaniu operacji gotówkowej bank nie rozliczy ich zadłużenia w ramach okresu bezodsetkowego. To oznacza, że odsetki za wykorzystany limit będą rosły już od dnia wypłaty pieniędzy. Ze względu na relatywnie wysokie oprocentowanie kart kredytowych (10,00% - 16,00% w skali roku) opisywana kwestia ma spore znaczenie.

Wybierz kartę kredytową z niskim oprocentowaniem »

Nie wszyscy użytkownicy „kredytówek” zdają sobie sprawę, że okres bezodsetkowy może być pomijany również po dokonaniu przelewu z rachunku karty. W tym kontekście decydujące znaczenie ma polityka danego banku. Po dokładnym przeanalizowaniu zasad obsługi kart kredytowych okazuje się, że kilka krajowych banków nalicza odsetki począwszy od daty wykonania przelewu.

Nie wszystkie transakcje zmniejszają okresowe koszty …

Większość krajowych banków przewiduje obniżkę miesięcznej lub rocznej opłaty dla aktywnych użytkowników kart kredytowych. W przypadku niektórych „plastików” okresowe koszty mogą być zredukowane do zera (patrz tutaj).

Obniżka opłaty za kartę kredytową jest możliwa, gdy klient przekroczy ilościowy lub wartościowy limit transakcji. Użytkownicy „kredytówek” powinni pamiętać, że banki nie wliczają do ustalonej puli wypłat z bankomatów oraz pozostałych transakcji gotówkowych. Kilku wystawców kart kredytowych wyklucza również inne dyspozycje (np. przelewy z rachunku karty). Taką politykę prowadzi m.in. Bank BPH oraz ING Bank Śląski (patrz poniższa tabela)

Szczegółowe zasady obniżania miesięcznych lub rocznych opłat za obsługę karty kredytowej
Nazwa banku Kategorie transakcji, których wartość nie pomniejsza miesięcznych lub rocznych opłat za kartę
Alior Bank transakcje gotówkowe oraz przelewy z rachunku karty
BNP Paribas transakcje gotówkowe
BPH transakcje gotówkowe, transakcje internetowe oraz przelewy z rachunku karty
BZ WBK przelewy z rachunku karty
Credit Agricole bank uwzględnia wszystkie transakcje gotówkowe i bezgotówkowe
Eurobank transakcje gotówkowe
Getin Noble Bank transakcje gotówkowe oraz przelewy z rachunku karty
ING Bank Śląski transakcje gotówkowe, transakcje internetowe oraz przelewy z rachunku karty
mBank transakcje gotówkowe
Millenium wystawca karty uwzględnia wszystkie transakcje gotówkowe i bezgotówkowe (z wyłączeniem spłaty zadłużenia w innym banku)
Pekao bank uwzględnia wszystkie transakcje gotówkowe i bezgotówkowe
PKO BP bank uwzględnia wszystkie transakcje gotówkowe i bezgotówkowe

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »