A A A
drukuj

Ile ”idzie” przelew?

Data publikacji: 2015.09.29 godz. 00:00

Opracowanie własne
OCENA
4.6/5

Pieniądze na koncie następnego dnia? A może chwilę po wysłaniu zlecenia przelewu przez nadawcę? Czas realizacji dyspozycji przekazania pieniędzy na inne konto zależy od kilku czynników. Oto kilka z nich.

Fot: Ile idzie przelew?

Wewnętrzny czy zewnętrzny?
Na początku trzeba zwrócić uwagę na fakt, czy przelew wykonywany jest na inne konto w ramach tego samego banku, czy może jest to przelew zewnętrzny. W pierwszym przypadku przelew zostanie wykonany w czasie rzeczywistym. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli taki przelew realizowany jest w weekend lub dzień wolny od pracy, to choć pieniądze trafią od razu na konto odbiorcy, transakcja może być zaksięgowana dopiero w najbliższym dniu roboczym. Podobna sytuacja może zdarzyć się przelewając pieniądze z konta firmowego na osobiste nawet, jeśli prowadzone są przez ten sam bank

Sesje wychodzące i przychodzące
Trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku przelewów zlecanych do innego banku. We wszystkich bankach działających w Polsce odbywają się tzw. sesje wychodzące i przychodzące. To od nich zależy kiedy ostatecznie pieniądze trafią do odbiorcy.
Sesje odbywają się za pośrednictwem systemu Elixir udostępnianego przez Krajową Izbę Rozliczeniową. System ten pozwala na wymianę informacji między bankami o przelewach zleconych przez klientów. Banki udostępniają swoim klientom trzy sesje w ciągu dnia. 

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Przelewy jutro, czy dziś?
Pierwsza sesja wychodząca może mieć miejsce nawet o 7.30 rano (tak jest np. w Eurobanku). W niektórych bankach przelew musi być złożony pół godziny przed sesją wychodzącą. Jeśli przelew zlecany jest w piątek w drugiej części dnia wówczas – z dużym prawdopodobieństwem „wyjdzie” on z naszego banku w poniedziałek rano. Wtedy pieniądze są księgowane zwykle w pierwszej sesji przychodzącej. Ta w zależności od banku może odbywać się od 10.30. Tak jest np. w Getin Banku czy Citihandlowym. Ostatnia sesja przychodząca odbywa się zwykle ok. 18.30. Jeśli do tej pory nie wpłynęły na nasze konto pieniądze, najprawdopodobniej zostaną zaksięgowane następnego dnia.

Gotówka na koncie w minutę? To kosztuje
Pewność, że przelew dotrze tu i teraz dają jednak przelewy natychmiastowe. Oferuje je kilkanaście banków działających w naszym kraju. Przelewy błyskawiczne – zlecane za pośrednictwem Internetu są – w przeciwieństwie do tych „standardowych” – płatne. Za komfort błyskawicznego przesłania pieniędzy płacimy zazwyczaj 5 zł. Usługę przelewu natychmiastowego (zwanego też ekspresowym lub błyskawicznym) dostarczają: Blue Media (usługa Blue Cash) oraz Krajowa Izba Rozliczeniowa (usługa Express ELIXIR).

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »