A A A
drukuj

Ile wynosi kara za brak OC?

Data publikacji: 2019.11.04 godz. 12:25
OCENA
5,0/5

Obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych podlegających rejestracji jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Brak ważnej polisy OC powoduje, że na kierowcę może zostać nałożona wysoka kara pieniężna. Ile wynosi ona w 2019 roku?

Fot: Ile wynosi kara za brak ważnego OC?

Za nieubezpieczenie samochodu w ramach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej właściciel może zapłacić nawet 4500 zł kary. Zmniejszy się ona, jeśli przerwa w ciągłości ubezpieczenia będzie trwała zaledwie 3 dni - wówczas kara wynosi 900 zł. 

Przed czym chroni OC?
Ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni kierowcę przed ponoszeniem finansowych konsekwencji zdarzeń drogowych, w wyniku których poszkodowani doznali z jego winy szkód osobowych lub majątkowych. Słowem, ubezpieczyciel, który wystawia polisę OC dla danego kierowcy, bierze na siebie odpowiedzialność wypłaty odszkodowania dla osób, które doznały szkód w wyniku działania na drodze kierującego ubezpieczonym pojazdem.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Brak OC powoduje, że kierowca sam będzie ponosił koszty takich świadczeń dla osób poszkodowanych, ale jednocześnie narazi się na nałożenie wysokiej opłaty karnej na rzecz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Sprawdź aktualne oferty OC/AC »

Opłaty karne
Za brak OC posiadacz pojazdu może zapłacić karą pieniężną. Nie ma przy tym znaczenia, czy spowodował wypadek czy nie. Zdarza się, że za stojące w garażu auto, które nie jest ubezpieczone, właściciel będzie musiał zapłacić wysoką karę.
Wysokość kary opłacanej do UFG zależy od:

• rodzaju pojazdu,
• okresu, w jakim pojazd pozostawał bez ważnej polisy OC,
• minimalnego wynagrodzenia za pracę w kraju w roku przeprowadzenia kontroli.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Ile wynoszą kary za brak OC w 2019 roku?
W bieżącym, 2019 roku kierowcy uchylający się od opłacania składek na ubezpieczenie OC oraz ci, którzy nie zachowali ciągłości ochrony ubezpieczeniowej, muszą liczyć się z karami. W przypadku trzech kategorii pojazdów mogą mieć one inną wysokość:

  • samochody osobowe - kara za brak OC ponad 14 dni - 4 500 zł, kara za brak OC w okresie od 4 do 14 dni - 2 250 zł, kara za brak OC do 3 dni - 900 zł,
  • samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusowe - kara za brak OC ponad 14 dni - 6 750 zł, kara za brak OC w okresie od 4 do 14 dni - 3 380 zł, kara za brak OC do 3 dni - 1 350 zł,
  • pozostałe pojazdy - kara za brak OC ponad 14 dni - 750 zł, kara za brak OC w okresie od 4 do 14 dni - 380 zł, kara za brak OC do 3 dni - 150 zł.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Kara może zostać nałożona nie tylko w wyniku kontroli drogowej, w której policja wykryje brak ważnej polisy. Nawet jeśli autem nikt nie jeździ, to UFG może sprawdzić rejestr wpłat na ubezpieczenie OC i zauważyć, że konkretny pojazd nie jest ubezpieczony lub miał przerwę w ubezpieczeniu.

Bez konieczności wożenia dokumentu ze sobą
Do niedawna kierowcy zobowiązani byli do posiadania przy sobie zawsze dowodu rejestracyjnego pojazdu i potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Dzisiaj już nie jest to konieczne, a mandat za brak potwierdzenia polisy OC już nikomu nie grozi. Nowe przepisy obowiązują od 1 października 2018 roku.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »