A A A
drukuj

Ilu Polaków radzi sobie z terminową spłatą zobowiązań?

Data publikacji: 2018.01.19 godz. 11:22
OCENA
5,0/5

Niesolidnych dłużników wśród Polaków jest wielu. Obecnie szacuje się, że nawet 2,4 mln osób nie radzi sobie ze spłatą posiadanych zobowiązań. Jak radzić sobie z zadłużeniem i wyjść na finansową „prostą”?

Fot: W Polsce jest 2,4 mln nierzetelnych dłużników.

Regularna spłata rat kredytów i pożyczek buduje dobrą historię kredytową klienta, ale niestety nie wszyscy konsumenci radzą sobie z regulowaniem zobowiązań. W Polsce mamy około 2,4 mln nierzetelnych dłużników. 

Dane statystyczne dotyczące polskich długów
BIG InfoMonitor oraz Biuro Informacji Kredytowej gromadzą dane między innymi o nierzetelnych dłużnikach. Z analizy ich baz wynika, że liczba niesolidnych dłużników w Polsce przekracza 2,4 mln osób. W II kwartale 2017 roku liczba takich dłużników zmalała o 29,4 tys. osób, ale nie oznacza to, że zmniejszyła się jednocześnie pula środków, jakie Polacy są winni wierzycielom. Wartość zaległości pozakredytowych i kredytowych w tym samym czasie wzrosła o 2,52 mld zł, czyli o 3,7 proc. Obecnie pula długów w Polsce wynosi aż 58,18 mld zł.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Jak wyjść ze spirali zadłużenia?
Im więcej kredytów, pożyczek i innych należności do spłaty, tym większe problemy finansowe danego dłużnika. Popada on w spiralę zadłużenia, kiedy zaczyna zaciągać kolejne kredyty i pożyczki na spłatę wcześniejszych długów.
Tymczasem w Polsce jest wiele osób, które pomimo dużego zadłużenia, radzą sobie z terminową spłatą rat kapitałowo-odsetkowych. Rozwiązaniem dla wielu i receptą na wyjście z długów było zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego. Kredyt ten łączy w jeden dług wiele mniejszych i pozwala zaoszczędzić, dzięki sumarycznie niższej racie i wydłużonemu okresowi spłaty.
W ramach kredytu konsolidacyjnego można połączyć następujące zobowiązania:

  • pożyczki gotówkowe,
  • pożyczki ratalne,
  • kredyt hipoteczny,
  • zadłużenie z karty kredytowej,
  • zadłużenie w koncie osobistym,
  • kredyt samochodowy itp.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Przed skorzystaniem z kredytu konsolidacyjnego trzeba mieć świadomość, że nie jest to kredyt oddłużeniowy, tylko kredyt łączący inne zobowiązania, często udzielany na lepszych warunkach niż wcześniejsze pożyczki i kredyty. Można znaleźć dobre promocje bankowe, dzięki czemu warunki, na których przyznawany jest taki kredyt, są znacznie korzystniejsze dla klientów. Chodzi tu przede wszystkim o:

  • niższe oprocentowanie kredytu,
  • brak prowizji za przystąpienie do zobowiązania,
  • wydłużenie terminu spłaty długu.

Kredyt konsolidacyjny pozwala uporządkować długi klienta i wydłużyć okresy spłaty nawet do 120 miesięcy, a przy tym pozyskać dodatkowe środki na dowolny cel, które mogą przydać się na przykład na spłatę pożyczki pozabankowej lub pożyczki od znajomych i członków rodziny.

Komentarze

comments powered by Disqus