A A A
drukuj

Jak działają bankowe konta dla dzieci?

Data publikacji: 2018.10.04 godz. 13:03
OCENA
5.0/5

Niektóre banki działające na polskim rynku finansowym oferują możliwość otwarcia konta bankowego dla dziecka, czyli osoby niepełnoletniej. Jak one funkcjonują w praktyce i czy rodzice powinni zdecydować się na otwarcie takiego konta dla swojej pociechy?

Fot: Konto bankowe dla dzieci pow. 13 r.ż.

Konto bankowe dla dziecka poniżej 13. roku życia pozostaje pod ścisłą kontrolą rodzica, na przykład za pośrednictwem jego bankowości elektronicznej, jeśli rachunek jest w tym samym banku co konto opiekuna.

Warunki otwarcia konta dla dziecka
Zgodnie z Prawem bankowym, bezwzględnym warunkiem otwarcia rachunku dla dziecka jest uzyskanie przez pracownika banku zgody jego prawnego opiekuna, na przykład rodzica. W polskich bankach istnieją zasadniczo dwa rodzaje kont dla dzieci:

  • rachunek dla użytkowników w wieku poniżej 13. roku życia,
  • rachunek dla nastolatków, w wieku od 13 do 18 lat.

W przypadku ofert dla najmłodszych klientów, czyli dla tych, którzy nie ukończyli jeszcze 13. roku życia, rodzic może sprawować pełną kontrolę nad rachunkiem swojego syna czy córki. Wynika to z tego, że człowiek dopiero po ukończeniu 13 roku życia w świetle obowiązujących w Polsce przepisów uzyskuje ograniczone prawo do wykonywania czynności prawnych. Poniżej tej granicy nie ma takiego prawa, dlatego dzieci młodsze mogą korzystać ze swoich pieniędzy zgromadzonych na dedykowanym im koncie bankowym pod pełnym nadzorem prawnego opiekuna.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Co może rodzic?
Jeśli rodzic zakłada konto dla dziecka w banku, ma możliwość kontroli jego finansów, ponieważ zyskuje pełny, bezpośredni wgląd w historię wykonywanych transakcji. W przypadku, gdy konto dziecka i rodzica prowadzone jest w tym samym banku, najczęściej dorosły może z poziomu własnej bankowości elektronicznej sprawdzać, jakie transakcje były zawierane przez jego dziecko.
Charakterystyczną cechą kont dla dzieci młodszych, do 13. roku życia jest to, że dziecko nie może zrealizować za pośrednictwem rachunku konkretnej płatności, np. przelewu, dopóki dorosły nie wyrazi zgody na transakcję. W momencie ukończenia przez dziecko 13. roku życia zyskuje ono prawo do samodzielnego dysponowania zgromadzonymi środkami finansowymi na koncie, ale rodzic nadal może kontrolować stan konta i operacje.

Konta oszczędnośœciowe z 18 banków. Porównaj oferty »
To w gestii rodzica leży również podjęcie decyzji o tym, czy małoletni będzie miał przypisaną kartę do konta - debetową, a niekiedy nawet kredytową. Dobrym rozwiązaniem może być wydanie dla dziecka karty przedpłaconej, tzw. karty pre-paid, którą doładowuje się dowolną sumą i dziecko może korzystać z niej przy płatnościach w sklepach i punktach usługowych.

Czy warto otworzyć konto dla dziecka?
Otwarcie konta dla dziecka pozwala na wprowadzenie go szybko i sprawnie do świata finansów, z którym wcześniej czy później na pewno się zetknie. Oswoi się dzięki swojemu rachunkowi z bankowością elektroniczną. Posiadanie konta może być też nauką dysponowania posiadanymi środkami finansowymi oraz oszczędzania.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »