A A A
drukuj

Jak interpretować scoring BIK?

Data publikacji: 2018.09.13 godz. 12:28
OCENA
5,0/5

Od końca grudnia 2017 roku istnieje możliwość zakupu przez konsumentów nowego, płatnego raportu z Biura Informacji Kredytowej. Został on zmodyfikowany względem wcześniejszego raportu Profil Kredytowy Plus, ale nadal uwzględnia scoring kredytowy. Jak powinno się go interpretować?

Fot: Jak czytać raport BIK?

Ocena punktowa - scoring BIK przyjmuje obecnie wartości od 1 do 100 i im bliższy wynik górnej granicy punktowej, tym wiarygodność klienta rośnie. 

 

 

Nowe elementy składowe raportu BIK
W ramach nowych raportów BIK konsumenci otrzymują na swój temat raport, składający się dodatkowo z:

  • nowej oceny punktowej,
  • wskaźnika BIK,
  • danych z bazy Biura Informacji Gospodarczej BIG InfoMonitor.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Ocena punktowa, czyli scoring BIK jest ważnym elementem raportu i jest prezentowana na początku takiego dokumentu, w sekcji „Ocena punktowa BIK”. Maksymalny poziom oceny to 100. To ocena w procentach, a dotychczas ocena punktowa była określana do około 630 punktów.
Obecnie scoring BIK prezentowany jest w skali od 1 do 100 i wylicza się go w oparciu o najnowszy ogólny model scoringowy BIK, prognozujący dla danego klienta ryzyko wystąpienia opóźnień w spłacie kredytów.

Interpretacja wyników
Dla wielu konsumentów zrozumienie scoringu BIK w poprzednich latach było kłopotliwe. Punkty do około 630 były przyznawane w niewiadomy właściwie sposób. Ocena przybierała wartości z zakresu od 192 do 631.
Obecnie przyjmuje się, że wynik powyżej 80 punktów - od 80 do 100 jest bardzo dobry i świadczy o bardzo dobrej wiarygodności kredytowej klienta. Jeśli wynik oscyluje w granicach od 60 do 80, to określa się jako dobry.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Uwaga!
Scoring na poziomie 80-100 z BIK nie jest żadnym gwarantem uzyskania wnioskowanego kredytu. Wiele banków stosuje własne modele scoringowe i na ich podstawie wylicza ocenę dla każdego potencjalnego kredytobiorcy. Ocena punktowa banków stanowi jeden z wielu elementów, od których zależą podejmowane przez kredytodawców decyzje kredytowe.

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa Pekao S.A. w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne z Kartą Wielowalutową w PEKAO S.A »