A A A
drukuj

Jak refinansować kredyt gotówkowy?

Data publikacji: 2018.06.13 godz. 14:52
OCENA
5.0/5

Mechanizm refinansowania kredytów bankowych przede wszystkim dotyczy kredytów hipotecznych. Są jednak przypadki, w których refinansuje się kredyt gotówkowy, zwłaszcza jeśli jest zaciągnięty na dość pokaźną kwotę.

Fot: Co to jest refinansowanie kredytu?

Refinansowanie kredytu gotówkowego polega na podpisaniu nowej umowy z wybranym bankiem, który spłaci wcześniej zaciągnięty kredyt w starej instytucji kredytującej, a klient uzyska nowy kredyt do spłaty. 

Na czym polega refinansowanie?
Raz zaciągnięty kredyt w banku wcale nie musi być spłacany zgodnie z harmonogramem w tej samej instytucji, ponieważ w wielu przypadkach można go refinansować. Refinansowanie jest zamianą jednego zobowiązania na inne. Powodem takiej zamiany są najczęściej lepsze warunki kredytowania, jakie można uzyskać w innym banku.
Nie można mylić ze sobą kredytu refinansowego i konsolidacyjnego, choć istnieją pomiędzy nimi pewne podobieństwa. Kredyt konsolidacyjny pozwala na połączenie kilku zobowiązań w jedno, a kredyt refinansowy na zmianę kredytodawcy i warunków kredytowania. Rynek kredytowy dynamicznie się zmienia, dlatego zaciągnięty nawet przed kilkoma miesiącami kredyt może nie być już tak atrakcyjnym rozwiązaniem finansowym, jak wcześniej. Dlatego w takim wypadku może przydać się refinansowanie.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Jak korzystnie refinansować kredyt gotówkowy?
Jeśli obiektywnie rzecz ujmując, warunki spłacanego kredytu gotówkowego są gorsze od tych, które może zaoferować inny bank, można dokonać refinansowania. Takiej decyzji nie należy jednak podejmować zbyt pochopnie. Dobrym podejściem jest sprawdzenie większej liczby ofert i dokładne ich przeanalizowanie. Atrakcyjność kredytu refinansowego pozwala na obniżenie ceny spłacanego zobowiązania.

Nie wystarczy sprawdzić, czy nowy bank oferuje mniejsze oprocentowanie kredytu gotówkowego, który chcemy refinansować. Ważne są wszelkie dodatkowe opłaty, jakie będziemy musieli ponieść w związku z realizacją tej operacji. Chodzi tutaj o takie opłaty jak:

  • prowizja za udzielenie kredytu refinansowego,
  • opłata za wcześniejszą spłatę zobowiązania,
  • opłaty związane z ustanowieniem wymaganych zabezpieczeń nowego kredytu.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Dopiero po podliczeniu takich opłat można stwierdzić, czy kredyt refinansowy rzeczywiście opłaca się dla nas bardziej, niż dotychczas spłacany kredyt gotówkowy. Jeśli refinansowanie się nie opłaca, najlepiej w ogóle go nie dokonywać.
Refinansowanie kredytu gotówkowego z jednej strony polega na przedwczesnej spłacie dotychczasowego kredytu oraz na zaciągnięciu nowego zobowiązania, aby pozyskać pieniądze na ten cel.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »