A A A
drukuj

Jak wybrać konto walutowe?

Data publikacji: 2018.04.25 godz. 11:23
OCENA
5.0/5

Konto walutowe przydaje się w wielu różnych sytuacjach - osobom prywatnym podczas wycieczek zagranicznych, spłacania kredytu zaciągniętego w walucie obcej czy inwestowania na rynku walutowym. Natomiast przedsiębiorcom przydaje się, gdy prowadzą interesy z kontrahentami zagranicznymi. Wiele banków oferuje rachunki walutowe. Pytanie tylko, na jaki się zdecydować?

Fot: Co trzeba wiedzieć o koncie walutowym?

Wybór konta walutowego powinien być poprzedzony analizą takich czynników jak wysokość spreadu walutowego, kosztów przewalutowania, wysokości prowizji za transakcje w sklepach dokonywane kartą wydaną do konta czy zakresu usług dodatkowych.  

Czym jest konto walutowe?
Rachunek walutowy jest rachunkiem prowadzonym w walucie obcej, przeznaczonym dla osób fizycznych i osób prawnych. Najczęściej spotykane są w ofertach bankowych konta walutowe prowadzone w walutach:

  • w dolarach amerykańskich (USD),
  • w funtach brytyjskich (GBP),
  • we frankach szwajcarskich (CHF),
  • w euro (EUR).

Warunki korzystania z konta walutowego można dostosować do własnych potrzeb i oczekiwań.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Czynniki wyboru
Przy otwieraniu rachunku walutowego pod uwagę trzeba wziąć kilka istotnych czynników, które zależne są od trybu wykorzystywania rachunku przez klienta. Musimy wiedzieć, czy przede wszystkim będziemy go używać do dokonywania płatności online, czy też w sklepach, podczas zagranicznych podróży.
Dla klienta bardzo ważnym czynnikiem wyboru konta walutowego będą rzecz jasna koszty prowadzenia, otwarcia i użytkowania rachunku. Kosztem ponoszonym przez użytkownika jest spread walutowy, rozumiany jako różnica pomiędzy kursem kupna a sprzedaży danej waluty. Im wskaźnik ten jest niższy, tym korzystniejszej wymiany walutowej będziemy dokonywać, ponieważ spread wpływa na atrakcyjność przewalutowania konkretnej sumy pieniędzy. Ważnym aspektem pozostaje oprocentowanie, czyli opłaty ponoszone przez klienta podczas transakcji walutowych oraz koszty przelewów.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Do konta bank może wydawać kartę płatniczą. Przy wyborze sprawdźmy, ile zapłacimy za jej obsługę i ile będą nas kosztować wypłaty z bankomatów. Niekiedy prowizje mogą być bardzo wysokie i sięgać kilkudziesięciu złotych za pojedynczą transakcję.
Na koniec klient powinien zapoznać się z zakresem oferowanych usług dodatkowych. Wśród nich jest ubezpieczenie, lokata walutowa czy dostęp do serwisów brokerskich, co pozwala na inwestowanie na międzynarodowym rynku walutowym Forex.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »