A A A
drukuj

Jaki kredyt wybrać na zakup samochodu?

Data publikacji: 2019.02.12 godz. 15:30
OCENA
5,0/5

Zakup auta, z finansowym wsparciem banku, zrealizować można za pomocą kredytu gotówkowego lub kredytu samochodowego. Czym zatem różnią się te rozwiązania i które korzystniejsze jest dla kredytobiorcy?

Fot: Kredyt na zakup pojazdu. Co wybrać?

Zakup pojazdu jest wydatkiem, który rzadko można pokryć za pomocą posiadanych oszczędności. Dla osób poszukujących wsparcia finansowego banki oferują kredyty samochodowe, które skrojone zostały pod ten konkretny cel. Okazuje się jednak, że zakup pojazdu można także zrealizować za pomocą standardowego kredytu gotówkowego. Każde z tych rozwiązań posiada wady i zalety, więc trudno jednoznacznie stwierdzić, która opcja jest lepsza. Zobaczmy zatem, czym różni się kredyt samochodowy od swojego gotówkowego odpowiednika.

Kredyt samochodowy - zobowiązanie celowe na zakup pojazdu
Kredyt samochodowy jest rozwiązaniem pozwalającym sfinansować zakup pojazdu. Sama nazwa może być myląca, gdyż z jego pomocą możemy także nabyć m.in. motocykl, quad, samochód ciężarowy, przyczepę kempingową, a nawet łódź motorową. Kredyty samochodowe pozwalają zakupić zarówno pojazd nowy, jak i używany, pochodzący z salonu, od osoby fizycznej, a nawet zza granicy. Cechą odróżniającą to rozwiązanie od gotówkowego odpowiednika jest dodatkowe zabezpieczenie na kredytowanym pojeździe, występujące najczęściej w postaci:

  • zastawu rejestrowego
  • przewłaszczenia na zabezpieczenie
  • cesji na rzecz banku z polisy AC
  • depozytu karty pojazdu

Konieczność ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia oznacza więcej formalności, jednak podjęcie wysiłku związanego ze zgromadzeniem dłuższej listy dokumentów może mieć odzwierciedlenie w bardziej atrakcyjnej cenie. Należy przy tym pamiętać, że nie jest to pewnik, gdyż w warunkach wzmożonej konkurencji niewykluczone jest, że kredyt gotówkowy może okazać się tańszym rozwiązaniem. Szczególnie w sytuacji, kiedy udzielany jest na promocyjnych warunkach.

Mając świadomość rozpiętości cenowej pomiędzy ofertami na ten sam okres i kwotę ważne jest, aby przed podjęciem decyzji porównać dostępne opcje i przeprowadzić „konkurs ofert”, zaczynając od propozycji złożonej przez bank, który prowadzi nasze główne konto. Warto zwrócić uwagę na takie parametry jak oprocentowanie nominalne, prowizja, wysokość miesięcznej raty, RRSO czy całkowita kwota do spłaty. Jednym z pomocnych rozwiązań może być kredyt samochodowy z finanse.rankomat.pl. Dostępny w serwisie ranking i porównywarka mogą ułatwić podjęcie odpowiedniego wyboru.

Kredyt gotówkowy - na dowolny cel (w tym pojazd)
Decydując się na kredyt gotówkowy w banku wnioskodawca otrzymuje możliwość wydatkowania otrzymanych środków na dowolny cel konsumpcyjny. Rzadko kiedy instytucja finansowa interesuje się na co przeznaczony zostanie kredyt. Rozwiązanie to docenią osoby ceniące sobie uproszczone procedury i szybkość procesu decyzyjnego. Kredytobiorca kupujący pojazd za środki pochodzące z kredytu nie musi składać w banku żadnych dokumentów związanych z przedmiotem finansowania. Jego obowiązki ograniczają się do spłaty kolejnych rat w ustalonych terminach.

Podobnie jak w przypadku kredytów samochodowych, decyzja powinna zostać poprzedzona analizą dostępnych na rynku ofert. Poszukiwania warto rozpocząć od banku prowadzącego nasz główne konto - w takiej sytuacji analiza zdolności kredytowej często opiera się na historii rachunku. W rezultacie kredytobiorca nie musi przedstawiać dokumentów potwierdzających dochód, co sprawia, że kredyt dostępny jest od ręki. Oczywiście otrzymana oferta powinna zostać zestawiona z propozycjami innych banków, co może otworzyć drogę do negocjacji pierwotnych warunków finansowania.

Kredyt gotówkowy czy samochodowy - co wybrać?
Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie, gdyż każde z rozwiązań oferuje inne wartości dodane. Polacy w dalszym ciągu oceniają oferty głównie przez pryzmat ceny, jednak rośnie grupa osób gotowych zapłacić więcej, w zamian za większą swobodę w wydatkowaniu środków i prostsze procedury kredytowe. Bez względu na preferencje warto podjąć wysiłek związany z rzetelnym porównaniem ofert. Może bowiem okazać się, że opcja prostsza jest równocześnie tą tańszą. 

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »