A A A
drukuj

Jakie dokumenty potrzebne są do konsolidacji kredytowej?

Data publikacji: 2019.04.26 godz. 13:27
OCENA
4,5/5

Konsolidacja to inaczej połączenie, a w świecie finansów oznacza ona połączenie różnych zobowiązań w jedno, w celu uporządkowania sytuacji kredytowej danej osoby. Przy ubieganiu się o konsolidację kredytową w banku klient będzie musiał złożyć szereg dokumentów. Jakich?

Fot: Lista dokumentów do kredytu konsolidacyjnego.

Do wniosku o kredyt konsolidacyjny należy dołączyć swoje dokumenty dochodowe, jak i wszystkie dotychczas podpisane umowy kredytowe, które mają wejść w skład konsolidacji bankowej. 

Kredyt konsolidacyjny - kiedy jest stosowany?
Kiedy kredytobiorca w jednym czasie zaciągnie kilka różnych zobowiązań, m.in. kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy, hipoteczny, a przy tym korzysta z karty kredytowej i debetu w koncie, nagle okazuje się, że ma kilka rat miesięcznie do spłaty. Nie trudno się w tym wszystkim pogubić, dlatego warto przemyśleć opcję konsolidacji.
Uwaga! Banki udzielają kredytów konsolidacyjnych wyłącznie dla osób, które rzetelnie spłacają dotychczasowe zobowiązania finansowe. Nie można utożsamiać kredytów konsolidacyjnych z kredytami oddłużeniowymi. Jeśli historia kredytowania klienta w BIK jest negatywna i świadczy o znacznych opóźnieniach w uiszczaniu rat kapitałowo-odsetkowych, to nie może liczyć na konsolidację.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Niższa rata kredytowa
Głównym celem konsolidacji może być nie tylko uporządkowanie spłaty zobowiązań - w efekcie klient otrzymuje tylko jedną ratę do spłaty, ale również celem może być obniżenie miesięcznego obciążenia finansowego. Trzeba jedynie pamiętać, że za niższą ratą kapitałowo-odsetkową idzie zwykle wydłużenie okresu kredytowania, a związane jest ono ze wzrostem całkowitych kosztów kredytowania.

Jak ubiegać się o konsolidację?
Jeśli już podjęliśmy decyzję o tym, że będziemy starać się o konsolidację w banku, powinniśmy zgromadzić wcześniej niezbędne dokumenty. To pozwoli przyspieszyć etap wydania decyzji kredytowej przez bank.
W ramach wcześniejszego przygotowania należy zgromadzić takie dokumenty jak:

  • dowód osobisty - aktualny dokument tożsamości ze zdjęciem,
  • zaświadczenie o wysokości comiesięcznych dochodów, z uwzględnieniem ich źródeł,
  • wszystkie posiadane umowy kredytowe bądź pożyczkowe.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Czasem banki będą ponadto wymagały złożenia zaświadczeń, że w żadnym banku, z oferty którego skorzystał klient przy kredytowaniu, nie ma opóźnień w spłacie rat kapitałowo-odsetkowych, choć te same informacje teoretycznie uzyska również z BIK-u.
Gdy klienta interesuje zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego hipotecznego, będzie musiał uzupełnić wniosek kredytowy o dokumenty związane z nieruchomością, na której ustanowiona zostanie hipoteka jako zabezpieczenie spłaty kredytu.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »