A A A
drukuj

Jakie produkty bank zechce dodać do kredytu hipotecznego?

Data publikacji: 2019.07.02 godz. 14:55
OCENA
5,0/5

Przy zaciąganiu kredytu hipotecznego klient liczy na wynegocjowanie jak najniższej prowizji czy marży bankowej, aby obniżyć tym samym łączne koszty kredytowania. Czasem banki proponują dodanie pewnych produktów do kredytu hipotecznego, celem zmniejszenia kosztów ponoszonych przez klienta. Jakie to będą produkty i czy opłaca się z nich skorzystać?

Fot: Dodatkowe produkty do kredytu hipotecznego.

Ubezpieczenia, karty kredytowe, konta osobiste i oszczędnościowe - to wykaz najczęściej produktów oferowanych dodatkowo przez banki do kredytów hipotecznych. Są one prezentowane potencjalnym kredytobiorcom w ramach sprzedaży krzyżowej. 

Boom kredytowy
Biuro Informacji Kredytowej podaje, że w marcu 2019 roku o kredyt hipoteczny zawnioskowało 45 tys. osób, czyli o 8,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2018 roku. Wyraźnie widać, że trwa boom na rynku kredytowym. Świadczy o nim również ponad 20-procentowy wzrost wartości finansowania w aplikacjach, jakie trafiły do banków. Średnia kwota wnioskowanego kredytu wynosiła nieco ponad 270 tys. zł i była wyższa o 11,1 proc. niż przed rokiem.
Odczyt BIK Indeksu - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe potwierdza fakt, że rynek kredytów hipotecznych w polskich bankach ma się bardzo dobrze. Indeks ten wyniósł 26,7 proc., co oznacza, że banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe w marcu 2019 roku w przeliczeniu na dzień roboczy przesłały do bazy BIK zapytania o kredyty hipoteczne na kwotę wyższą o 26,7 proc. niż w marcu 2018 roku.
Czy wraz z popularyzacją kredytów mieszkaniowych wzrosło również zainteresowanie klientów dodatkowymi produktami, do których użycia zachęca bank przy okazji podpisywania umowy kredytowej?

Sprzedaż krzyżowa - warunki jej zastosowania
Oferowanie dodatkowych produktów finansowych do kredytu hipotecznego nazywane jest cross sellingiem, czyli sprzedażą krzyżową. Banki oferują wraz z kredytem takie produkty jak:

Sprawdź oferty kredytów hipotecznych na eBroker.pl »

Ubezpieczenia kredytu pozwalają na zmniejszenie ryzyka kredytowego - tak po stronie kredytodawcy, jak i kredytobiorcy. Konto osobiste przydaje się przy ustanawianiu stałego zlecenia spłaty raty kredytowej, a jego prowadzenie może być nawet bezpłatne, jeśli klient zapewni stałe wpływy na rachunek. Karta kredytowa to dodatkowy produkt o charakterze kredytowym, który pozwala na swobodne dysponowanie pewną kwotą gotówki przez klienta. Niestety, kredyt na karcie kredytowej, który nie zostanie spłacony w tzw. terminie bezodsetkowym, kosztuje sporo.
Banki mogą stosować cross selling przy kredytach hipotecznych i jest to częsta praktyka. Jednak zgodnie z ustawą z dnia 22 lipca 2017 roku o kredycie hipotecznym, bank nie może uzależniać otrzymania kredytu od konieczności skorzystania z któregoś z oferowanych produktów dodatkowych.

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w Getin Noble Bank »
  • Pożyczka przekorzystna w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne z Kartą Wielowalutową w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne w PEKAO S.A »