A A A
drukuj

Karta przedpłacona – kiedy ma zastosowanie?

Data publikacji: 2018.06.14 godz. 09:28
OCENA
5,0/5

Karty płatnicze pozwalają na dokonywanie płatności za transakcje przy użyciu nie gotówki, ale plastikowego pieniądza. Wystarczy przyłożyć kartę do czytnika, aby zapłacić za zakupione produkty lub usługi. Szczególnym rodzajem karty płatniczej jest karta przedpłacona. Kiedy znajduje ona zastosowanie?

Fot: Do czego używa się karty przedpłaconej?

Karta przedpłacona to dobry pomysł na prezent - dla bliskich czy od pracodawcy dla pracownika. Przyda się przy wypłacaniu dziecku kieszonkowego oraz na wyjazdach. Dzięki niej można poczuć się bezpieczniejszym podczas zakupów w internecie. 

Czym jest karta przedpłacona?
Wśród różnych rodzajów kart płatniczych wyróżnia się karty przedpłacone, które na pierwszy rzut oka niewiele różnią się od kart debetowych i kredytowych, ale każda z nich działa na innych zasadach. Karta debetowa jest ściśle powiązana z kontem osobistym lub firmowym klienta w banku i pozwala na korzystanie ze zgromadzonych tam środków finansowych - przy zakupach w sklepie i korzystaniu z bankomatu.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »
Cechą charakterystyczną kart kredytowych jest to, że pozwalają one na korzystanie z limitu kredytowego przyznanego przez bank, czyli na zaciąganie zobowiązania finansowego. Natomiast karty przedpłacone działają inaczej. Nie są powiązane z rachunkiem osobistym lub kredytowym i mogą być wydane na okaziciela. Może się więc nimi posłużyć każda osoba, która będzie w ich posiadaniu i będzie znała numer PIN. Zanim zaczniemy płacić kartą przedpłaconą, nazywaną również kartą pre-paid, należy zasilić jej rachunek techniczny, prowadzony przez bank, który ją wydał. W momencie, gdy środki na koncie technicznym się skończą, karta jest bezużyteczna, do czasu jego ponownego zasilenia.

Kiedy przyda się karta przedpłacona?
Istnieje wiele przykładów użycia kart przedpłaconych. Na przykład pracodawca może w tej formie wręczyć pracownikom premię na święta lub z innej okazji. Karta jest do wykorzystania w każdym sklepie i punkcie usługowym, dlatego jej posiadacz nie jest ograniczony co do korzystania z niej. To dobry pomysł na udzielenie kieszonkowego dla swoich dzieci. Karta przedpłacona uczy odpowiedzialności i gospodarowania posiadanymi środkami finansowymi.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Kolejnym zastosowaniem karty przedpłaconej są internetowe zakupy. Można używać takiej plastikowej karty w sieci dla własnego bezpieczeństwa. Nie narażamy się w ten sposób na to, że damy niepowołanej osobie trzeciej dostęp do swojego konta. Rachunek karty przedpłaconej zasilimy tuż przed transakcją, a przed i po niej będzie ona pusta i tym samym kompletnie niepotrzebna potencjalnemu oszustowi.
Karta pre-paid może być pomysłem na prezent i zastąpić gotówkę wręczaną choćby w kopercie. Przyda się na festiwalach i koncertach, jako element promocji imprez masowych oraz dla osób, które w świecie finansów wysoko cenią sobie anonimowość.

Komentarze

comments powered by Disqus