A A A
drukuj

Kiedy kredyt może być wypłacany w transzach?

Data publikacji: 2019.08.30 godz. 11:41
OCENA
5,0/5

Po spełnieniu wszystkich wymagań banku dotyczących kredytobiorcy i jego sytuacji finansowej bank wydaje decyzję o wypłacie kredytu. Może się ona odbywać w formie jednorazowej, na konto kredytobiorcy lub innej osoby albo też w transzach. W jakich przypadkach kredyt nie zostanie wypłacony za jednym razem?

Fot: Kredyt w transzach - kiedy to się dzieje?

Kredyt wypłacany jest w transzach zwykle w przypadku kredytu na budowę domu lub kredytu hipotecznego przeznaczonego na zakup mieszkania lub domu w budowie. Przykładem wypłaty kredytu w częściach jest kredyt studencki. 

Na czym polegają transze kredytowe?
Transza w terminologii finansowo-bankowej oznacza pewną część zaciągniętego przez konsumenta kredytu, jaką wypłaca bank w terminie określonym w harmonogramie kredytowym. Innymi słowy transza będzie postrzegana jako partia kwoty kredytu, jaką uzyskuje się od banku.
W specyfice kredytu z wypłatą w transzach leży to, że nie jest on wypłacany w całości, jednorazowo. W umowie kredytowej kredytobiorca i kredytodawca umawiają się, w jakich ustalonych partiach będzie wypłacany kredyt.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Kiedy stosowana jest wypłata kredytu w transzach?
Bank może ustalić z klientem, że wypłaci kredyt w transzach. Najczęściej ma to miejsce w przypadku kredytów na budowę domu, kiedy z każdym kolejnym zamkniętym etapem prac budowlano-wykończeniowych bank będzie wypłacał klientowi odpowiednią sumę. Ma więc możliwość czuwania nad prawidłowym przebiegiem inwestycji. Sprawdza, czy środki z kredytu są odpowiednio zagospodarowane.
Także przy zakupie mieszkania czy domu z rynku pierwotnego, od dewelopera czy spółdzielni, bank może zaproponować wypłatę kredytu w transzach. Będą one spływały na konto wykonawcy nieruchomości w miarę postępu budowy, zabezpieczając interesy zarówno niego, jak i kredytobiorcy. Ciekawym przykładem kredytu wypłacanego w transzach jest kredyt studencki, gdzie kredytobiorca - student otrzymuje wypłatę równych części kredytu przez 10 miesięcy w roku, kiedy trwa rok akademicki.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Spłata kredytu wypłacanego w transzach
Zaletą wypłaty kredytu w transzach, a nie w całości, jest to, że konsument nie spłaca pełnych rat swojego zobowiązania do momentu, aż bank wypłaci ostatnią transzę. Dopóki nie zostanie wydana kredytobiorcy pełna kwota kredytu, klient nie będzie opłacał pełnych rat lub skorzysta z karencji w spłacie kredytu i w ogóle nie będzie musiał na razie nic spłacać.

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Tani kredyt gotówkowy online w Santander Bank Polska S.A. »
  • Konto Jakie Chcę w Santander Bank Polska S.A. »