A A A
drukuj

Kiedy wykonywana jest inspekcja budowlana do kredytu hipotecznego?

Data publikacji: 2019.05.14 godz. 15:41
OCENA
5.0/5

Kredyt hipoteczny często okazuje się jedynym sposobem na zrealizowanie inwestycji mieszkaniowej. Zaciągany jest on między innymi przy finansowaniu kosztów budowy domu. W takim przypadku często kredytobiorca musi liczyć się z dodatkowym wydatkiem, jakim jest inspekcja budowlana do kredytu hipotecznego. Kiedy jest ona przeprowadzana?

Fot: Inspekcja nieruchomości.

Inspekcja budowlana na placu budowy nieruchomości, na którą klient zaciągnął kredyt hipoteczny, ma na celu sprawdzenie postępów prac. Odbywa się na ogół przed każdą wypłatą transzy kredytu hipotecznego. 

Na czym polega inspekcja budowlana nieruchomości?
Dodatkowym kosztem ponoszonym przez kredytobiorcę na rzecz kredytodawcy, czyli banku udzielającego kredytu, jest opłata za inspekcję budowlaną. Polega ona na skontrolowaniu przez bank stanu budowy przed wypłatą kolejnej transzy kredytowej. Bank chce się upewnić, czy zgłoszone mu postępy w budowie nieruchomości, na którą zaciągnięty był kredyt, rzeczywiście mają miejsce. Stan zaawansowania prac budowlanych powinien być zgodny z harmonogramem budowy.

Kiedy konieczna jest inspekcja?
Bank może przychylić się do wniosku kredytobiorcy o udzielenie mu kredytu hipotecznego na poczet budowanego domu. Także i w takim przypadku konieczne jest ustanowienie zabezpieczenia w postaci hipoteki na nieruchomości. Do księgi wieczystej owej nieruchomości wpisywana jest hipoteka na rzecz banku.
Jeśli zabezpieczeniem ma być budowany dom, to bank chce wiedzieć na bieżąco, jakie są postępy w budowie i od nich uzależnia wypłacenie kolejnej transzy kredytu. Dawniej banki wymagały od kredytobiorców dostarczania faktur za kolejne usługi budowlane oraz za materiały wykorzystane do budowy. Obecnie częściej stosowana jest inspekcja budowlana. Jest ona co prawda mniej kłopotliwa dla kredytobiorców, ale niesie za sobą dodatkowe koszty.
Najczęściej jeśli bank chce potwierdzić, czy przedstawione przez klienta postępy prac mają miejsce, wysyła na miejsce budowy inspektora budowlanego. Sprawdza on, czy sporządzony przez kredytobiorcę kosztorys czy dziennik budowy oraz zdjęcia postępu prac prezentują rzeczywisty stan.
Na ogół inspekcja odbywa się zawsze przed wypłatą kolejnej transzy. Właściwie wizyta ta determinuje to, czy kredytobiorca dostanie kolejne pieniądze z banku czy też nie.

Ile kosztuje inspekcja?
W zależności od kredytodawcy może on pobierać prowizję za inspekcję budowlaną, ale nie musi. Opłaty te są różne i wynoszą od 150 do 500 zł za każdą wizytę inspektora.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »