A A A
drukuj

Kurs franka szwajcarskiego powyżej 4 zł – frankowicze muszą płacić wyższe raty

Data publikacji: 2019.09.02 godz. 12:42
OCENA
5.0/5

Kredyty we franku szwajcarskim są spłacane przez około 900 tys. mieszkańców Polski. Ich udział we wszystkich kredytach udzielanych przez polskie banki wynosi zaledwie 10 proc. Jednak nadal są one poważnym problemem dla wielu rodzin, zwłaszcza wtedy, gdy kurs franka szwajcarskiego zaczyna piąć się ku górze.

Fot: Kurs franka szwajcarskiego przekroczył 4 zł.

13 sierpnia 2019 roku frank szwajcarski przekroczył psychologiczną granicę wyceny na poziomie 4 zł. Jeśli nic w tej kwestii się nie zmieni, to wówczas raty kredytów spłacane przez osoby zadłużone we frankach wzrosną. 

Pokonanie psychologicznej granicy 4 zł
Tak zwani frankowicze, czyli klienci banków spłacający kredyty we frankach szwajcarskich, mają powody do kolejnych zmartwień. Po miesiącach utrzymywania się kursu helweckiej waluty na stosunkowo niskim poziomie około 3,5 zł, obecnie przebił on psychologiczną granicę 4 zł. Dokładnie 4,0052 zł trzeba było zapłacić za niego we wtorek 13 sierpnia po godzinie 15:30. Po nieco ponad 15 minutach kurs franka ponownie spadł poniżej granicy 4 zł i kosztował 3,9944 zł.
Śledząc notowania szwajcarskiej waluty, można dostrzec trend wzrostowy, który rozpoczął się w maju. Wówczas frank kosztował 3,80 zł. Na początku sierpnia tego roku kosztował już 3,90 zł. Kolejne dni miesiąca przynosiły następne zwyżki kursów franka do złotego.
Sprawdź oferty kredytów hipotecznych na eBroker.pl »

Dlaczego frank drożeje?
Frankowicze z niepokojem spoglądają na notowania franka. Waluta ta drożeje w odpowiedzi na liczne globalne zawirowania, dotyczące przyszłego Brexitu, wojny handlowej, czy widma spowolnienia w gospodarkach Stanów Zjednoczonych oraz krajów strefy euro. Inwestorzy nadal traktują walutę helwecką jako bezpieczną przystań na trudne czasy. To problem dla osób zadłużonych we franku, ponieważ rosnący kurs tej waluty powoduje podwyżkę rat za spłacane kredyty.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Co dalej z frankowiczami?
Na razie każdy wzrost kursu franka stanowi przyczynę wzrostu kosztów kredytowania dla frankowiczów. Z nadzieją oczekują oni na wydanie wyroku przez Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. Może on bowiem spowodować, że umowy o kredyty frankowe zostaną uznane za nieważne i powstanie możliwość zmiany zadłużenia z frankowego na złotowe, ale z pozostawieniem klientom korzystniejszego oprocentowania.

 

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »