A A A
drukuj

Na czym ma polegać program Mieszkanie Plus?

Data publikacji: 2016.10.25 godz. 16:08
OCENA
5.0/5

Rząd Prawa i Sprawiedliwości w dużej mierze stara się wypełniać założenia tzw. „Państwa opiekuńczego”, czego wyrazem jest między innymi program 500 plus wspierający polskie rodziny. Obecnie kształtują się założenia programu Mieszkanie Plus, który ma zastąpić obowiązujący do końca 2018 roku program „Mieszkanie dla młodych”.

Fot: Jakie są założenia nowego projektu PiS - Mieszkanie Plus?

Rząd na państwowych gruntach chce budować tanie mieszkania na wynajem, w ramach programu „Mieszkanie Plus”. Koszt wynajmowania takich lokali, które będą gotowe najwcześniej w połowie 2019 roku, wyniesie 10-20 zł za mkw.

Spełnienie potrzeb mieszkaniowych
Do końca 2012 roku w Polsce obowiązywał program „Rodzina na Swoim” zakładający wysokie dopłaty do kredytów hipotecznych osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie. Po jego wygaśnięciu opracowano program „Mieszkanie dla Młodych”, w ramach którego można było otrzymać wypłatę pieniędzy z przeznaczeniem np. na wkład własny na kredyt mieszkaniowy. Obecny program funkcjonować będzie do końca 2018 roku, a rząd już planuje, czym go zastąpić.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Ma to być program „Mieszkanie Plus”, który stanie się odpowiedzią na potrzeby mieszkaniowe Polaków. Rząd chce między innymi przeznaczać państwowe grunty pod budowę lokalów na wynajem. Na ogół tereny te leżą na peryferiach miast i eksperci wskazują, że może wystąpić problem z doprowadzeniem do nowopowstających budynków niezbędnej infrastruktury, głównie mediów - wody, gazu czy prądu i kanalizacji.
Część terenów jest zlokalizowanych w centrach miast i z nimi nie będzie problemu przy budowie lokalów na wynajem.

Co wiemy o programie?
Nie ma jeszcze określonych ściśle ram prawnych obowiązywania programu „Mieszkanie Plus”. Wiadomo jedynie, że ma on dotyczyć mieszkań do wynajęcia po preferencyjnej cenie. Pierwsi beneficjenci programu mają otrzymać klucze do wynajmowanych mieszkań już w połowie 2019 roku.
Koszt wynajmu będzie się różnił, w zależności od lokalizacji mieszkania. Średnio wyniesie on od 10 do 20 zł za mkw. Mieszkania będą gotowe do zamieszkania, tj. wykończone pod klucz.
Zapisy na program „Mieszkanie Plus” mają rozpocząć się już na początku 2017 roku, kiedy obowiązywać będzie jeszcze program „Mieszkanie dla Młodych”. Oferta ma być kierowana do osób osiągających średnie dochody, których nie obejmuje oferta mieszkań czynszowych, ale mają zbyt mało środków finansowych na skorzystanie z oferty deweloperskiej.
Teoretycznie, beneficjentem „Mieszkania Plus” będzie mógł zostać każdy, ale w pierwszej kolejności mieszkania otrzymają rodziny z dziećmi i osoby o niskich dochodach.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

 

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »