A A A
drukuj

Na czym polega kredyt odnawialny?

Data publikacji: 2019.04.29 godz. 12:40
OCENA
5.0/5

Szczególnym rodzajem kredytu gotówkowego jest kredyt odnawialny, nazywany również często kredytem w koncie. To wygodny sposób na to, aby szybko zapewnić sobie „poduszkę finansową” na nieprzewidziane wydatki. Jak korzysta się z takiego kredytu?

Fot: Co to jest kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny powiązany jest z kontem osobistym klienta. Limit kredytowy jest dodawany do salda rachunku i automatycznie odnawia się po każdym wykorzystaniu, przy wpływach na konto osobiste. 

Pojęcie kredytu odnawialnego
Kredyt odnawialny jest rodzajem kredytu gotówkowego. Można powiedzieć, że stanowi on odmianę kredytów obrotowych. Powiązany jest zawsze z rachunkiem bankowym kredytobiorcy i być może przez to często utożsamia go z debetem. Debet i kredyt odnawialny pozostają dwoma odrębnymi produktami finansowymi, które mają jednak inne cele do spełnienia.
Kolejnym stosowanym nazewnictwem w przypadku kredytu odnawialnego jest oferowanie go przez bank w formie limitu odnawialnego bądź kredytowego czy linii kredytowej. Zadaniem takiego zobowiązania jest powiększanie środków dostępnych na koncie o określoną sumę.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Procedura uzyskania kredytu odnawialnego
O kredyt odnawialny starać się można w dowolnym banku, ale najłatwiej to zrobić w instytucji, w której klient ma już swoje konto osobiste. Jak już zostało wskazane, kredyt odnawialny jest powiązany z rachunkiem klienta. W innym banku trzeba najpierw otworzyć konto, aby móc uzyskać kredyt odnawialny.
Kredyt ten zostanie przyznany na wniosek klienta, jeśli ten będzie charakteryzował się odpowiednio wysoką zdolnością kredytową potwierdzoną odpowiednimi dokumentami oraz będzie miał dobrą historię kredytowania w Biurze Informacji Kredytowej. Czasami do wniosku kredytowego klient nie będzie dołączał np. zaświadczenia o wysokości uzyskiwanych dochodów, ponieważ bank obliczy jego zdolność kredytową na podstawie przepływów pieniężnych na jego koncie.

Jak korzysta się z kredytu odnawialnego?
W praktyce udzielenie kredytu odnawialnego polega na dodaniu do salda rachunku osobistego klienta określonego limitu kredytowego. Zwiększa się tym samym kwota pozostająca do dyspozycji kredytobiorcy.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Wykorzystanie przyznanej kwoty kredytu odnawialnego zaczyna się dopiero wtedy, gdy właściciel rachunku wykorzysta wszystkie środki własne. Odsetki od kredytu naliczane są od użytej jego kwoty do momentu spłaty zadłużenia. Spłata odbywa się za każdym razem, kiedy dokonana jest wpłata na konto bankowe. Wówczas kredyt się odnawia i znów właściciel rachunku będzie mógł z niego skorzystać w przyszłości. Kiedy następuje całkowita spłata zobowiązania, to od kolejnego dnia po jej dokonaniu odsetki nie są już naliczane.
Standardowo umowa o kredyt odnawialny jest zawierana na 12 miesięcy i przedłuża się w sposób automatyczny. Z tego tytułu z reguły banki pobierają dodatkową opłatę za obsługę kredytu odnawialnego.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »