A A A
drukuj

Bank podnosi opłaty: dokąd uciec?

Data publikacji: 2015.04.15 godz. 00:00

Opracowanie własne
OCENA
3.8/5

Na początku roku Alior Bank poinformował o przejęciu Meritum Banku. Nie kazał klientom długo czekać na efekty takiego działania. 

Fot: podwyzki w oplatach za konto

Na stronie internetowej banku zamieszczone są komunikaty dotyczące „zmian w „Taryfie opłat i prowizji dla Klienta indywidualnego w Meritum Banku ICB S.A.” Skutkiem tych zmian z rynku zniknęło jedno z ostatnich bezwarunkowo darmowych kont.

Ile zapłacą klienci Meritum Banku?

Bank wprowadził stałą opłatę za kartę debetową w wysokości 6 zł, której nie można uniknąć, realizując płatności karta czy posiadając określone wpływy na konto. Dodatkowo, pojawia się opłata dodatkowa, jeśli klient nie zasili konta pensją, emeryturą, stypendium lub przelewem z innego banku, ale nie niższym niż 2 tys. zł. W przypadku klientów do 24 roku życia wystarczy 1 tys. zł. W okresie przejściowym, czyli do końca października, bank nie będzie jednak naliczał opłaty dodatkowej, a „jedynie” wspomniane wcześniej 6 zł.

To może... konto w Aliorze?

Wspomniana podwyżka jest jedną z najwyższych, jaką ostatnio zaproponowały banki. Poza tym, Alior nie zaproponował poszerzenia usług towarzyszących rachunkowi, które mogłoby rekompensować wzrost opłat za konto. Badania pokazują, że klienci są skłonni płacić za obsługę konta, o ile za cebą idzie jakość. Alior zaoferował swoje własne konto dla osób, które nie chcą się godzić na powyższe warunki - Konto z Gwarancją. Posiadacze takiego konta mogą liczyć na brak opłat i pewność, że warunki nie zmienią się w przeciągu 5 lat. Jest jednak małe „ale”. Brak kosztów prowadzenia rachunku będzie występował wtedy, gdy będziemy zasilali konto co miesiąc kwotą 2500 zł lub dokonywali transakcji bezgotówkowych na kwotę nie niższą niż 700 zł. W innym wypadku bank naliczy opłatę w wysokości 12 zł. Jeśli spełnienie warunków nie stanowi problemu, otrzymamy konto bezwarunkowo darmowe do końca października 2015 roku. 

Zamień na lepszy model

Klienci Meritum Banku i nie tylko oni, nie musza zdawać się na łaskę swojego banku. 52% ankietowanych w różnych badaniach prowadzonych przez instytuty badawcze, na zlecenie banków, wybrałoby inną ofertą niż obecna, gdyby otrzymali lepsze warunki finansowe (brak opłaty za prowadzenie konta, bezpłatne przelewy internetowe oraz darmowe wypłaty z bankomatów) oraz gdyby dostarczone im były nowe możliwości, pozwalające na stały i szybki dostęp do rachunku. Są na rynku takie konta, które albo są bezwarunkowo darmowe lub też warunki są łatwe do spełnienia. Takie konto założysz przez Internet, zaraz po zamknięciu swojego obecnego rachunku. Kliknij tutaj, aby pobrać wzór z rezygnacji z konta »

Przykładem takiej oferty jest propozycja Raiffeisen Banku, który daje gwarancję, że Konto Wymarzone będzie zawsze bezpłatne. Jedynym kosztem, który się pojawia jest opłata za nieobowiązkową kartę debetową (3 zł). Pozostałe funkcje, te najczęściej używane, są darmowe:

 • 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta
  Przejdź do wniosku o konto »
 • 0 zł za wydanie karty debetowej – karta MasterCard Debit PayPass umożliwia płatności internetowe i zbliżeniowe
 • 0 zł za wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w kraju

W BPH przy koncie „Lubię to” wszystkie podstawowe, najważniejsze czynności są darmowe, a za pozostałe zapłacimy standardowe prowizje. Za tą cenę otrzymamy pełną obsługę przez Internet, telefon oraz otrzymamy wszystkie funkcje, które niezbędne są przy korzystaniu z rachunku rozliczeniowo – oszczędnościowego. Nie musimy obawiać się różnych warunków dotyczących wykonywania przelewów czy płatności kartą. Również wszystkie formalności przy zmianie konta, zostaną załatwione przez doradcę BPH.

W Orange Finanse, pomysłodawcy postarali się o to, by prowadzenie konta było darmowe. Przelewy, które zrealizujemy przez internet czy telefon, również będą bezpłatne. W propozycji Orange możemy także zapewnić sobie bezpłatne korzystanie z bankomatów na terenie całego kraju (wypłaty gotówkowe), jeśli wykonamy w ciągu jednego miesiąca, minimum 5 transakcji bezgotówkowych (płatność kartą w sklepie, płatność internetowa).

Bardzo podobnie wygląda oferta T-Mobile Usługi Bankowe, czyli:

 • 0 zł za konto i kartę debetową 
  Załóż darmowe konto »
 • 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie
 • 0 zł za krajowe przelewy internetowe

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
 • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
 • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »