A A A
drukuj

Przewalutowanie kredytu hipotecznego z CHF na PLN - ile to kosztuje?

Data publikacji: 2015.01.15 godz. 00:00

Opracowanie własne
OCENA
3,5/5

Posiadacze kredytów rozliczanych we franku szwajcarskim uważnie śledzą notowanie CHF - PLN. Trudno się temu dziwić skoro kilkakrotne zwyżki kursu CHF kilkakrotnie przyprawiły ich o poważne kłopoty. Obecnie na rynku walutowym wybuchła panika. 

Fot: przewalutowanie kredytu

Dziś kurs franka szwajcarskiego poszybował z 3,57 zł do 4,16 zł. Powodem tak gwałtownego wzrostu kursu jest fakt, że cena CHF do dziś była sztucznie utrzymywana przez Szwajcarski Bank Narodowy. Jeszcze wczoraj funkcjonowała prosta zależność między ceną euro i franka (1 EUR = 1,20 CHF).

Sytuacja na rynku walutowym to kolejny sygnał dla wszystkich osób, które chciałyby się pozbyć ryzykownego franka. W tym celu trzeba przewalutować zaciągnięty kredyt. Warto sprawdzić, jakie są rzeczywiste koszty takiej operacji.

Główny problem to prowizja …

Z punktu widzenia osoby, która zamierza przewalutować kredyt z CHF na PLN głównym źródłem kosztów może być prowizja. Na szczęście tylko pięć na piętnaście analizowanych banków obciąża klientów znaczącymi kosztami przewalutowania. Stawka wspomnianej prowizji za zmianę waluty waha się od 0,80% do 1,50% przewalutowanej kwoty.

Opłaty za sporządzenie aneksu do umowy są znacznie mniej uciążliwe (jednorazowy koszt od 50 złotych do 300 złotych). Pobiera je siedem spośród piętnastu instytucji. Warto zauważyć, że cztery banki w ogóle nie przewidują opłat i prowizji dla osób, które dokonują przewalutowania kredytu hipotecznego z CHF na PLN. 

Największe krajowe banki: koszty przewalutowania kredytu hipotecznego z CHF na PLN
Bank Prowizja za przewalutowanie z CHF na PLN Pozostałe koszty przewalutowania kredytu hipotecznego z CHF na PLN
Alior 1,00% przewalutowanej kwoty brak
BPH 1,50% przewalutowanej kwoty (prowizja dotyczy tylko kredytów rozliczanych według średniego kursu NBP) brak
BNP Paribas brak aneks do umowy, koszt: 300 złotych
BZ WBK brak aneks do umowy, koszt: 200 złotych
Credit Agricole brak brak
Deutsche Bank PBC 1,00% przewalutowanej kwoty aneks do umowy, koszt: 100 złotych
Eurobank brak aneks do umowy, koszt: 150 złotych
Getin Noble Bank 1,50% przewalutowanej kwoty brak
ING Bank Śląski brak brak
Kredyt Bank brak brak
mBank brak aneks do umowy, koszt: od 50 złotych do 150 złotych
Millenium brak aneks do umowy, koszt: 200 złotych
Pekao brak brak
PKO BP 0,80% przewalutowanej kwoty brak
Raiffeisen Polbank  brak aneks do umowy, koszt: 200 złotych
 

Uwaga na ukryte koszty

Klienci, którzy decydują się na przewalutowanie kredytu z CHF na PLN powinni pamiętać, że opłaty i prowizje bankowe nie są jedynym obciążeniem. Prócz tego można wyodrębnić jeszcze dwa inne źródła kosztów. Pierwsze z nich wiąże się z tak zwanym spreadem. Jest to konsekwencja polityki krajowych banków, które przeliczają zadłużenie walutowe na złotówki przy pomocy mniej korzystnego kursu kupna. W efekcie kredytobiorcy muszą pokrywać różnice kursowe z własnej kieszeni.

Dodatkowe koszty przewalutowania mogą być też spowodowane przez dysproporcję pomiędzy aktualnym kursem walutowym, a wartością, którą przyjęto w trakcie udzielania kredytu. Przykładowo osoba, która zaciągnęła zobowiązanie rozliczane wedle kursu 1 CHF = 2,70 PLN poniesie dodatkową stratę, jeżeli przewalutuje kredyt w obecnych warunkach (1 CHF = 4,16 PLN). 

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Konto Jakie Chcę w Santander Bank Polska S.A. »