A A A
drukuj

Raport dla banku z BIK – co obejmuje?

Data publikacji: 2018.05.24 godz. 11:13
OCENA
5.0/5

Obowiązkiem banków przy ocenie zdolności i wiarygodności kredytowej jest sprawdzenie w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) historii kredytowania klienta. W tym celu bank wysyła do BIK zapytanie i otrzymuje raport. Jak on wygląda i jakie informacje zawiera?

Fot: Jakie dane zawiera raport BIK?

W zależności od rodzaju raportu, BIK umieszcza w nim inne informacje. Są to jednak dane dotyczące zobowiązań kredytowych i finansowych klienta oraz informacje o zapytaniach wysyłanych do BIK przez inne banki. 

Czym jest raport BIK?
BIK gromadzi wszystkie dane o aktualnych i byłych kredytobiorcach. Są to dane nie tylko negatywne, ale i pozytywne, ułatwiające zaciągnięcie zobowiązania i wskazujące na to, że bank ma do czynienia z rzetelnym dłużnikiem, w przypadku którego ryzyko kredytowe jest najmniejsze.

Do BIK kierowane są przez banki prośby o przedstawienie raportu na temat konkretnej osoby. Raport BIK zawiera szczegółową historię zobowiązań klienta, pobranych zarówno z bazy BIK, jak i bazy Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Mamy więc do czynienia z historią zobowiązań kredytowych oraz finansowych. Można zobaczyć, jak klient spłacał wcześniej zaciągnięte kredyty i pożyczki oraz czy terminowo spłacał zobowiązania, takie jak faktury za media.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Typy raportów
W BIK bank może dowiedzieć się, ile kredytów spłaca w danej chwili klient, ile kapitału pozostało mu do spłaty, czy poręczył zobowiązania innych osób, czy radzi sobie z terminową spłatą zobowiązań itp.
Istnieją trzy rodzaje raportów BIK:

  • Informacja Ustawowa - to raport zawierający podstawowe dane, które BIK udostępnia na podstawie ustawy o ochronie danych osobowych. Raport dla konsumentów jest udostępniany bezpłatnie, ale nie częściej niż raz na 6 miesięcy.
  • Raport PLUS - to kompleksowy raport zawierający pełen obraz historii kredytowania klienta i zapytań składanych przez banki na jego temat.
  • Raport PLUS z informacją o Ocenie Punktowej - poszerzony Raport PLUS, zawierający syntetyczną ocenę historii kredytowej klienta w postaci liczbowej.

Bardzo ważną informacją dla banków rozważających możliwość udzielenia kredytu danej osobie jest raport z oceną punktową.
Raport najpierw wyszczególnia podsumowanie rachunków kredytowych i zapytań kredytowych - dane sumaryczne ogółem, umieszczone po zestawieniu danych osobowych klienta. W dalszej części raportu każde zapytanie wysłane do BIK przez banki opisane jest szczegółowo, dlatego od razu wiadomo, dlaczego miało to miejsce. Jeśli zapytań jest dużo, działa to na niekorzyść potencjalnego kredytobiorcy.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Zestawienie rachunków kredytowych, znajdujące się w raporcie BIK, to wszystkie powiązane z klientem kredyty - otwarte, czyli aktualnie spłacane, oraz zamknięte - uregulowane.
Scoring kredytowy prezentuje w formie liczbowej wiarygodność kredytową klienta. W bankach najczęściej występują widełki normy scoringowej. Jeśli klient się w nich mieści, otrzyma pozytywną decyzję kredytową.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »