A A A
drukuj

Urlop wychowawczy wpłynie na podwyższenie emerytury?

Data publikacji: 2016.02.29 godz. 13:16
OCENA
2.8/5

Okres urlopu wychowawczego po 1 stycznia 1999 roku będzie brany pod uwagę jako okres nieskładkowy przy wyliczaniu kapitału początkowego do emerytury, według wskaźnika 1,3 proc., a nie jak dotychczas 0,7 proc. podstawy wymiaru.

Fot: Urlop wychowawczy

Nowelizacja ustawy emerytalnej powoduje, że można uzyskać wyższe świadczenie w przyszłości. Ma to związek z tym, że do okresów składkowych i nieskładkowych, przy wyliczaniu kapitału początkowego, brany jest pod uwagę okres urlopu wychowawczego.

Na czym to polega?
Wysokość przyszłych emerytur dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku jest zależna od wysokości kapitału początkowego. Ten zaś wyliczany jest po uwzględnieniu okresów składkowych i nieskładkowych. Od 1 maja 2015 roku weszła w życie nowelizacja ustawy emerytalnej, na której skorzystają przede wszystkim kobiety, bowiem przy wyliczaniu kapitału początkowego będzie między innymi brany pod uwagę czas trwania urlopu wychowawczego.
Przed nowelizacją wartość tego okresu była wyliczana jako 0,7 proc. podstawy wymiaru kapitału, czyli w podobny sposób jak każdy okres nieskładkowy. Po zmianach okresy urlopów wychowawczych będą obliczane po 1,3 proc. podstaw kapitału początkowego, czyli tak jak okresy składkowe.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Uwaga!
Obecni emeryci, z ustaloną wcześniej emeryturą mogą złożyć wniosek o przeliczenie i ponowne ustalenie wysokości świadczenia.
Nie zmienił się fakt, że urlop wychowawczy nadal zaliczany będzie do okresów nieskładkowych, ale w kapitale początkowym będzie on doliczany bez ograniczenia do 1/3 przebytych okresów składkowych.

Zmiany ustawowe
Przed nowelizacją z 5 marca 2015 roku ustawy emerytalnej, składki na ubezpieczenia społeczne pokrywał budżet państwa wyłącznie za osoby, które były na urlopie wychowawczym po 31 grudnia 1998 roku. Jedynie urlop wychowawczy po tym terminie był traktowany do celów emerytalnych jako okres składkowy. Po zmianie również matki, które rozpoczęły aktywność zawodową oraz urodziły dziecko przed 1 stycznia 1999 roku, będą w podobnej sytuacji.
Art. 174 ust. 2a ustawy emerytalnej przewiduje, że obecnie okres urlopu wychowawczego, bez względu na termin jego odbywania, będzie uwzględniany przy wyliczaniu kapitału początkowego według wskaźnika 1,3 proc. Kapitał ten wyliczany ma być z uwzględnieniem okresu urlopu wychowawczego, jak również niewykonywaniem pracy w związku z opieką nad dzieckiem w wieku do 4 lat - w granicach do 2 lat na każde dziecko oraz łącznie do 6 lat. 

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »