A A A
drukuj

Czy warto sięgnąć po kartę kredytową?

Data publikacji: 2018.06.25 godz. 15:57
OCENA
5.0/5

Karta kredytowa to narzędzie umożliwiające szybkie zaciągnięcie kredytu w banku. Wielu klientów nie wie, kiedy i czy w ogóle korzystać z karty kredytowej. Sprawdźmy to.

Fot: Jak mądrze korzystać z karty kredytowej?

Po kartę kredytową warto sięgnąć, jeśli jesteśmy w stanie spłacić zadłużenie powstające z tego tytułu do końca okresu bezodsetkowego i przy tym nie ubiegamy się o wysoki kredyt w banku. 

Czym jest karta kredytowa?
Banki wydają swoim klientom miliony kart rocznie. Wśród nich są karty debetowe, kredytowe, karty prepaid (przedpłacone) oraz karty obciążeniowe. Zdecydowanie najbardziej popularne są dwa pierwsze rodzaje kart. Karta kredytowa tym różni się od karty debetowej, że w jej przypadku klient korzysta z pieniędzy banku, a nie swoich własnych. Karta kredytowa nie musi być też wydawana do konta bankowego.

Kiedy warto korzystać z karty kredytowej?
Zwolennicy kart kredytowych na pewno powiedzą, że karta kredytowa jest dobra na wszystko. Jednak tak naprawdę narzędzie to jest korzystne dla klientów, którzy miewają zatory płatnicze. Na przykład muszą czekać dłużej niż zwykle na spływ należności i okazuje się, że przez kilka dni lub tygodni w miesiącu pozostają bez środków finansowych.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Z karty kredytowej można swobodnie korzystać, bez narażania się na horrendalnie wysokie koszty, związane z kredytowaniem bankowym. Sekret tkwi w terminowej spłacie powstałego za sprawą karty kredytowej zadłużenia. Klient korzysta bowiem z okresu bezodsetkowego, który w zależności od banku wydającego kredytówkę może wynosić od 52 do 58 dni. Jest on liczony od pierwszego dnia cyklu rozliczeniowego.
Okres bezodsetkowy można podzielić na cykl rozliczeniowy i czas na spłatę długu wobec banku. Cykl trwa 30 dni i może być liczony od dowolnego dnia miesiąca, ustalonego w umowie kredytowej z bankiem. Po upływie tego czasu transakcje wykonane kartą kredytową są podliczane, a bank daje klientowi dodatkowe dni na spłatę zadłużenia. Jeśli tak się stanie, kredytobiorca nie poniesie kosztów kredytowych. Oprocentowanie kredytu zaciąganego za pośrednictwem karty kredytowej w tym okresie wyniesie 0 proc.

Limit karty i oprocentowanie
Każda karta kredytowa ma określony limit, czyli maksymalny poziom zadłużenia. Jego wysokość określana jest na podstawie analizy zdolności kredytowej klienta. Im wyższy limit zostanie przyznany, tym bardziej zmniejszy się potencjalna zdolność kredytowa klienta, jeśli będzie on wnioskował o takie zobowiązanie. Nie ma przy tym znaczenia, czy kiedykolwiek skorzysta on z przyznanego na karcie kredytowej limitu. Dlatego jeśli planujemy np. wnioskować o kredyt hipoteczny, a nie korzystamy z karty kredytowej lub robimy to rzadko, najlepiej będzie z niej zrezygnować.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Oprocentowanie kredytu zaciągniętego za pomocą karty kredytowej najczęściej wynosi tyle, ile maksymalny dopuszczalny poziom oprocentowania kredytu konsumpcyjnego. Obecnie to 10 proc. w skali roku, ale klient nie zapłaci odsetek od kredytu, jeśli ze spłatą zadłużenia z tytułu karty kredytowej zmieści się w okresie bezodsetkowym.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »