A A A
drukuj

Ile już straciłeś na swoim koncie?

Data publikacji: 2014.07.18 godz. 00:00

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4,5/5

Dane Krajowej Izby Rozliczeniowej i Związku Banków Polskich wskazują, że liczba klientów przenoszących konta osobiste systematycznie rośnie. Taka sytuacja jest korzystna dla instytucji, które oferują najlepsze warunki prowadzenia ROR-ów. Osoby wybierające ich ofertę w skali roku mogą zaoszczędzić sporą sumę!

Fot: ile tracisz na drogim koncie w banku

"summary" style="text-align: justify;">Nie płać za swoje konto!
Otwórz nowe i zarabiaj

Posiadacze „drogich” kont rocznie tracą nawet 400 zł

Tym razem sprawdziliśmy, jakie są różnice pomiędzy kosztami prowadzenia najlepszych kont osobistych oraz ich znacznie „droższych” odpowiedników. Do poniższego zestawienia trafiły rachunki zajmujące czołowe miejsca w naszych rankingach ROR-ów. Porównaliśmy je z dwoma popularnymi kontami Pekao S.A., które cechują się dość wysokim poziomem miesięcznych opłat. Na rynku znajdziemy również znacznie „droższe” rachunki. Trzeba jednak pamiętać, że wysoki koszt prowadzenia takich prestiżowych ROR-ów zwykle jest związany z dodatkowymi funkcjonalnościami (np. rozbudowanym pakietem ubezpieczeń).

Ile płaci Ci bank za to, że korzystasz ze swojego konta? 
Sprawdź, gdzie dostaniesz za to 50 zł co miesiąc

W ramach naszych obliczeń przyjęliśmy założenia, które odpowiadają sytuacji osoby posiadającej średni dochód (patrz poniższa tabela). Po uwzględnieniu przyjętych parametrów okazało się, że roczny koszt prowadzenia „drogich” kont wynosi odpowiednio 95,76 zł i 131,76 zł. Posiadacz dwóch najlepszych rachunków w takiej samej sytuacji może liczyć na zyski związane ze zwrotem za zakupy. Dla przyjętych założeń ROR-y Getin Banku (Konto UP z promocją Aktywna Karta i Konto Tanie Zakupy) generują zysk przekraczający 250 zł. W porównaniu z nimi posiadacze dwóch „drogich” kont rocznie tracą aż 360 zł – 400 zł (patrz poniższa tabela).

Prezentacja rocznych strat, które są związane z wyborem kosztownego ROR-u
Założenia: miesięczny wpływ to 2500 zł, średnie saldo wynosi 700 zł/m-c, łączna wartość dwudziestu transakcji bezgotówkowych to 1500 zł/m-c, właściciel konta wykonuje osiem przelewów internetowych w miesiącu (trzy zewnętrzne oraz pięć wewnętrznych)  i trzykrotnie wypłaca gotówkę z bankomatu należącego do sieci banku
Nazwa banku Nazwa konta Roczny przychód Koszty obsługi Zysk/strata posiadacza konta Strata z stosunku do najlepszego konta
Getin Bank
Konto Getin UP z promocją Aktywna Karta
300,00 zł 35,88 zł 264,12 zł -
Getin Online
Konto Tanie Zakupy
300,00 zł 47,88 zł 252,12 zł 12,00 zł
Pekao S.A.
Eurokonto Aktywne
0,00 zł 95,76zł - 95,76 zł 359,88 zł
Pekao S.A.
Eurokonto Aktywne Plus
0,00 zł 131,76 zł -131,76 zł 395,88 zł

Niebawem zmiana konta będzie jeszcze łatwiejsza!

W ramach uzupełnienia chcieliśmy przypomnieć, że od czterech lat przeniesienie konta osobistego do innego banku jest znacznie łatwiejsze. Osobom, które nie chcą już opłacać kosztownego ROR-u pomaga system OGNIVO. Dzięki niemu klient może przenieść posiadane środki oraz polecenia zapłaty i zlecenia stałe. Bank, który otworzył nowe konto niezwłocznie wysyła powiadomienia o numerze do pracodawcy oraz publicznych instytucji (np. ZUS-u). Wszystkie formalności związane z przeniesieniem konta w systemie OGNIVO trwają do 7 dni. Ten termin może się przedłużyć, jeżeli klient miał zobowiązania wobec banku, który dotychczas prowadził jego konto.

System OGNIVO niebawem doczeka się następcy. Według zapowiedzi Związku Banków Polskich opracowywane rozwiązanie pozwoli na znacznie szybsze przenoszenie kont. Instytucja otwierająca nowy ROR dodatkowo będzie mogła zaczerpnąć informacji przydatnych do obliczenia wysokości limitu kredytowego.

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa Pekao S.A. w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne z Kartą Wielowalutową w PEKAO S.A »